| BloodyAngel1900 a întrebat:

Ce parere aveti despre incidentul subscris?

La 6 iunie 1992, Fantoft portativ biserica, una dintre comorile arhitecturale din Norvegia, datând din secolul al 12-lea, a fost ars la sol prin incendiere. Până în ianuarie 1993, atacurile de incendiere a avut loc în cel puţin şapte alţi mari biserici din lemn, inclusiv una în Ajunul Crăciunului din 1992.Vikernes a fost găsit vinovat de mai multe dintre aceste cazuri: incendierea şi a încercat incendiere a Åsane Bisericii şi a Bisericii Storetveit, respectiv, în Bergen, incendierea de Skjold Bisericii în Vindafjord, şi incendieri de Holmenkollen Capela din Oslo. El a fost, de asemenea, acuzat de incendiere a bisericii Fantoft doage, deşi membrii juriului au votat nu vinovat. Judecătorii numit aceasta o eroare, dar nu a răsturna întreaga cauză.
Ruinele carbonizate ale doage Fantoft biserica ca vazut in Burzum lui 1992 EP, Aske.

Vikernes a fost zvonuri că a fost motivat atât de păgânism şi satanism teistă, dar a negat că a fost vreodată un satanist.

Într-un interviu cu Michael Moynihan, Vikernes a făcut o declaraţie cu privire la incendieri de biserici, care sugerează o păgână, mai degrabă decât o motivaţie satanist:

Nu am de gând să spun că am ars nici o biserică. Dar permiteţi-mi să pună în felul acesta: A existat o persoană care a început. Nu a fost găsit vinovat de ardere Fantoft portativ bisericii, dar oricum, faptul că a fost ceea ce a declanşat totul. Acesta a fost 06 iunie şi toată lumea îl legate de satanism Ceea ce toată lumea a fost trecut cu vederea faptul că pe 06 iunie, 793, în Lindesfarne în Marea Britanie a fost site-ul a cunoscut prima Viking raid în istorie, cu vikingi din Hordaland, care este judetul meu Ei [creştinii] profanate mormintele noastre, movile nostru înmormântare, aşa că este răzbunare.

Reflectând acest sentiment, scrie el în Vargsmål: "Pentru fiecare cimitir devastat, un mormânt păgân este răzbunată, pentru fiecare zece biserici arse în cenuşă, un păgân Hof este răzbunată, pentru fiecare zece preoţi sau francmasoni asasinat, un păgân este răzbunată. "

Când a fost întrebat dacă incendieri de biserici au fost legate de Odinism sau Asatru el a răspuns: "Ideea este ca toate aceste biserici [adică incendieri de biserici] sunt legate de o singura persoana... care nu a fost Øystein evident Toate incendieri de biserici, cu excepţia. de Stavanger, pentru că a fost un alt grup (care, apropo, au, de asemenea, transformat în păgânii nationaliste) ".

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dereglaţi la mansardă. Ar trebui să declarăm rapid război Italiei pentru ce a făcut pe aici Imperiul Roman.

| Peryngveohlin a răspuns:

Părerea mea este că e foarte bine ce a făcut (nu zic asta pentru că sunt satanist)și știu că asta nu a avut nici o legătură cu satanismul, dar meritau preoți ce lui sau întâmplat cu bisericile/biserica lor.Fac toate astea doar pentru bani; și zic de noi sataniști și păgânii că suntem rai.