| Blurrrr a întrebat:

Ce părere aveţi despre indie rock? big grin

4 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

În general una proastă. Nu doar pentru că nu ascult genul ăla de muzică. Există și câteva trupe bune de indie (nu vă dau nume, căutați-le și singuri, lepre ce sunteți) care au melodii ok, unele chiar originale și ascultabile. Care au o instrumentație bine pusă la punct, versuri ce sunt cântate nu recitate, ba nami mult, cântate de cineva care chiar se pricepe la cântat, nu lălăite de un eunuc sau o afoană ce are impresia că în momentul ăla se cacă artă.
De obicei trupele care au o instrumentație ce nu diferă prea mult de la o melodie la alta, de la un album la altul, care-s doar câteva acorduri lniștite și niște sunete din bass sau sintetizator, cu versuri abstracte pe care nici ei nu le înțeleg, da sună bine în melodie, sunt niște mizerii ce sună mai prost și decât scârțâitul ușii de la baie.
Spre exemplu arctic monkeys. Sunt genul tipic de trupă proastă care a prins la idioți. Nu există poponărie muzicală mai mare decât arctic monkeys. Și nu vorbesc în necunoștință de cauză. Chiar am încercat să ascult câteva melodii de la ei. Ba chiar un album întreg. Prima reacție care mi-a venit a fost să-mi înfing două creioane proaspăt ascuțite în urechi, să dau foc boxelor și să le arunc cenușa acolo unde-i Dunărea mai adâncă. Ăla e exemplul cel mai prost de trupă indie care vrea să sune bine și original dar nu o face. Și pe care, din păcate, multe trupe cu ceva pitențial o copiază, sperând să ajungă cunoscuți.
Păcat. Ar putea ieși ceva frumos și din rock-ul ăsta indie, din principalul motiv că nu trebuie să respecte niciun tipar. Nu-i heavy sau thrash metal ca să meargă exact pe niște linii bine conturate. Au mult mai multă libertate de exprimare și din păcate nu se folosesc de ea. Iar ăia care o fac, ajung să cânte doar în garaj și scot un album de care știu doar membrii trupei și mamele lor.
Pentru că majoritatea oamenilor ce ascultă indie (mulți nici măcar nu știu ce subgen e) pe care i-am întâlnit, ori sunt niște dobitoci siniștri cu gusturi de căcat în muzică, ori niște oameni relativ ok, doar că ascultă o muzică de căcat. Extrem de puțini sunt în stare să-și caute singuri trupe bune și se mulțumesc doar cu ce le oferă yeoutube la related.

| AirănMeidăn a răspuns:

Una foarte buna. Arctic Monkeys sunt chiar ok.

| Sociopat a răspuns:

Ascult REM

| MaliciousDeath a răspuns:

E ok, mai ascult uneori.