| Duucu a întrebat:

Chiar trebuie de urmat o școală pentru a învăța să cănți la chitară căt de căt? Cu ce tip de chitară e recomandat de învățat primii pași?

5 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu,eu am facut vreo 2 lectii...nu mi-a placut si am luat-o pe cont propriu, la activ am 4 ani de chitara si pot spune ca ma descurc destul de bine.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu ai nevoie de scoala.

''Ma ajuti sa cant la chitara''
''Altadata''

Acest dialog s-a repetat de nenumarate ori, mi-am bagat piciurul in ele lecti sau teori muzicale si am practicat singur.
Timp de 1 an am inceput sa stiu sa cant cele mai faine flamencouri din oras, acum sunt chemat la scoli dar eu refuz.
Daca urmam acele scoli cel mai probabil cantam muzica Folc, dar cat de frumoasa si rara este muzica Flamenco in Romania?

Orce este capabil sa scoata un sunet placut este bun pentru inceput.

| Duucu explică (pentru OOOLEOOO):

La ce chitara ai început să cănți?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Acustica.

| Wøodenpints a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da, e mai bine să înveţi singur, pentru că înveţi doar ce te interesează şi repeţi doar acolo unde simţi că ai nevoie de mai mult antrenament, doar în aria în care vrei să practici.
Dar există şi o problemă la învăţatul singur, că poţi să înveţi greşit, iar dacă ai prins nişte deprinderi greşite la început, greu mai scapi de ele.
Învăţatul singur are şi avantaje şi dezavantaje, dar în orice caz, când înveţi singur n-ai ce să pierzi.