| Insurgent a întrebat:

La ce e mai greu de invatat sa canti, chitara sau pian? de ce?

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Se zice că la pian dar eu care am încercat să cânt la ambele instrumente chitara mi s-a părut mai grea, am făcut 4 ani de chitară și tot nu pot să zic că știu să cânt dar la pian am învățat cam singură și mă descurc destul de binișor, probabil dacă aș vrea să merg mai departe mi-ar trebui porfesor dar pot să cânt destule melodii la pian cum ar fi Oda Bucuriei, toate învățate singură.

| aliceinchains a răspuns:

La pian e mai greu. La chitară te poți apuca oricând să înveți, iar după un an-doi știi să cânți, pe când la pian trebuie de mic, gen 5, 7 ani...și e și mai greu decât la chitară.

| Danyy38 a răspuns (pentru aliceinchains):

La pian e mai usor ca la chitara, spun asta din propria experienta.Am fac 4 ani de "orga"e cam acelasi lucru.Eu zic sa te ti de pian ca ai unde ajunge!kisswinking

| Insurgent explică (pentru Danyy38):

Eu cant la chitara happy desi as vrea sa incep si cu pianul happy doar ca asta nu va fi foarte recent laughing

| thegatekeeper a răspuns:

La pian, deoarece este un instrument la care te deprinzi cu ceva mai multa dificultate sa canti, este mai complex, sa zic asa. La chitara nu este atat de greu, din cate stiu eu happy.

| crismany a răspuns:

Din experienta spun sigur ca, chitara este mai dificila ca pianul, am 3 ani de cand cant la chitara si inca nu cunosc toate acordurile,insa la pianu sunt doar notele Do,Re,Mi,Fa,Sol,La,Si,Do si se tot repeta la chitara trebuie sa canti pe freturi(Taste), si Alexinnio are dreptate, recunosc si mie la inceput imi scartaia big grin, dar cu timpul am invatat, si apoi am testat si pianul

| Alexinnio a răspuns:

Chitara este mai grea decat pianul. Daca il punem si pe cel mai mare afon din lume care nu a cantat in vata lui la un instrument sa apase 3 clape, notele alea se aud curat, dar daca il punem sa apese 3 taste la chitara se aude ca si cand ai chinuii o pisica deoarece la chitara trebuie sa ti se intareasca varfurile degetelor ca sa poti canta bine, iar pana ti se intaresc o sa te doara, mai ales la inceput te doare rau.Deci chitara este de 1000 de ori mai grea decat pianul