| Xulescu2 a întrebat:

Chitara clasica sau chitara acustica? nu stiu ce sa aleg dar parerea mea este ca ceea acustica suna mai bine,... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| BicolorBell;x a răspuns:

Buna!
Uite, eu cant la chitara de doi ani, sa iti spun cevahappy
Crede-ma, este mult mai bine sa incepi cu o chitara clasica! Stii de ce? Pentru ca in clipa in care vei trece la melodii si la acordurile Si minor, Si major, Do major si Sol major corzile de fier iti vor intra pur si simplu in degete, si iti vor face rani.Multe persoane au lasat chitara din aceasta cauza.
Chitara acustica are o cutie de rezonanta mai mare si corzile de fier, spre deosebire de cea clasica. Cea clasica are corzile de nylon[cele minore], iar cele majore au corzile de nylon suflet cu fier.
Este foarte simplu ca dupa ce inveti acorduri si treci la melodii[si stii sa canti pe corzi de plastic] sa iti cumperi corzi de fier[nu sunt foarte scumpe!]. Dupa ce inveti sa canti la corzile de plastic, degetele sunt deja "batatorite" iar corzile de fier nu vor mai durea asahappy
Acum depinde si de tine, ce muzica vrei sa canti... exista muzica de acompaniament, clasica[canti tu toata melodia] si haiduceascahappy

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dar care-i deosebirea intre ele?

| dot a răspuns:

Acustica!

| pepenerosu a răspuns:

Aa, pai depinde ce doresti sa canti. Eu am acustica pentru ca eu cant cu vocea si ma acompaniez la chitara, clasica se foloseste in general pentru a canta piese clasice de chitara... depinde de tinetongue

| r4uL a răspuns:

Salutare... Aici PnBoy big grin eu consider ca ai dreptate, ar trebui sa iti cumperi chitara acustica pentru ca suna mai bine. Mult succes daca faci cursuri de chitara. Sper sa imi dai fundita, bafta

| LiGhT015 a răspuns:

Salut...cred ca mai bine sa incepi cu o chitara clasica aceasta e parerea mea happy bafta!

| OnlyHope a răspuns:

Chitara clasica.

| MaRdAr3 a răspuns:

Daca iti ei chitara sa aiba toate corzile de fier sunt dele mai bune