| Claudiu_7827 a întrebat:

Credeti ca manelele, este un gen de muzica, sau incultura? Specificati de ce.

Răspuns Câştigător
| daddy a răspuns:

Pey ca este vb de cocalarie adica lauda de sine : " am bani, am femei, am masini " cam asta ma scarbeste la manele straight face
fa diferenta asculta gutza si apoi un richard clayderman cred ca se va observa diferenta happy
de asemenea versurile de genul " ghici cine s-a intors " sau " eu sunt smecheru nr. one " sunt mai mult decat penibile
in fine nu vreau sa intru in polemica cu fanii de manele asa ca fiecare e liber sa asc ce vreawinking

45 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Gen de muzica care promoveaza incultura.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu daca sunt sau nu.straight face
Un lucru este sigur.Nu imi plac delocwinkingSe vorbeste numai despre tampeniichatterbox
Din cate am auzit manelele iti distrug voceahappyAsta ne-a spus profesoara mea de muzica acum cativa ani.happy
Fiecare are gusturi diferite.Nu poti obliga pe nimeni sa nu asculte manele.Asta e.Fiecare cu ce ii place big grin

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu le includ la categoria "zgomot"... Dar fiecare cu preferintele lui...

| D-Anna a răspuns:

Este un gen de muzica oricumhappy. nu le consider inculura dar cu siguranta este o muzica de protest nu ti se pare? "am bani nu stiu ce mor dusmanilaughing asa e si nu e o muzica facuta cu suflet inspirata din sentimente adevarate e o muzica de comert pusa pe o linie melodica lenta "ca sa te unga la suflet" cica
spun sincer niciodata nu am ascultat manele doar la majuri petreceri si intamplator cand ii suna telefonul cuivabig grin deci mie atat mi-a fost de ajuns ca sa stiu ca nu imi plac manele adevarul e ca am crescut cu alt gen de muzica de aceea manele nu ma impresioneazastraight face tu asculti manele?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Manelele (fara numar, fara numar) sunt...adica...la plural, iar manelele ar cam fi subiect si este(ma rog...sunt) ar cam fi verb copulativ, prin extensie, predicat...si nu se pune virgula intre subiect si predicat. Cum dracu' reusiti, frate, sa faceti atatea greseli in doar cateva cuvinte? Chiar ati uitat toti limba romana cat ati stat prin cele strainataturi?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu...nu gresesc niciodata gramatical pentru ca: 1:limba romana e limba mea materna si ar fi rusinos sa nu fiu capabila sa o vorbesc si 2:site-ul. in marea lui intelepciune, imi ofera posibilitatea sa revad ce am scris si sa corectez eventualele greseli de tastare.

| Kandy a răspuns:

Pentru ca:
#1.Sunt o imitatie jalnica de muzica orientala
#2.Pentru ca se vorbeste numai despre "bani si dusmani"
#3.Promoveaza incultura, s-a terminat limba romana la acesti
#4.Melodiile sunt "compuse" din acorduri furate de ici de colo sau...si mai jalnic se repeta 2-3 sunete identic,
stresant pana la sfarsitul melodiei
#5. Vocea acetor "cantareti" lasa mult, mult de dorit semanand cu niste vaicareli jalnice sau behaieli de la stana(nu am nimic cu animalele)
Daca m-as mai gandi as mai gasi si alte motive dar nu mai vreau!

| daddy a răspuns:

Manelele sunt si in america nu numai la noi uitati-va aici putin
poate asta te va ajuta sa iti dai si tu seama
http://www.youtube.com/watch?v=qMjnS3rgkZk

| dadaaaaa a răspuns:

Mah parerea me este k exista si manele foarte faine. dar exista si manele d tot rahatu.scuze d cuvant da asa este...eu ascult si manele...si chiar imi plac unele... poate ca v-ar placea si voua daca ati incerca sa ascultatzi unele versuri. voi cand vedeti guta sau copilu de aur sau salam.deja stingetzi mel.nu e asa asculta unpik si dupa aia zici daca iti place sau nu...decat hip-hop care te invata sa bei, sa fumezi si sa te droghezi.mai bine ascultzi acolo cum se lauda aia

| CrucifiedCountess a răspuns:

In orice caz.nu e "gen muzical" e. ceva. o tocanitza...

| eek a răspuns:

Eu crede ca tu este analfabetbig grin

| eek a răspuns:

Aici il aprob pe eu_o_mare_enigma... la gramatica ta.nici eu nu ma indoiesc ca nu asculti manele da'na. e simplu sa dai din gura si sa cauti pe google cativa interpreti de muzica.asta e romania in care traim.

| eek a răspuns:

Si daca tot stiai raspunsul la intrebare de ce ai mai postat o aici?

| florar a răspuns:

Manelele sunt cantece de factura tiganeasca in care instrumentatia nu tine cont de nici o logica si urletele sunt asociate cu simtirea.sunt incultura pentru ca 1-sunt interpretate de oameni fara pregatire muzicala serioasa(in afara de lautarii care fac parale bune dar cel putin ei canta...lautareste,ei sunt muzicanti si stiu prea bine ca manelele sunt muzica tiganeasca,)2 ele se sdreseaza oamenilor fara cultura, adica instructie, aceasta categorie de oameni nu trebuie invinovatiti pentru starea jalnica a instructiei lor. nu au avut de unde invata, simplu.

| Helvete a răspuns:

Incultura, pentru ca promoveaza un mesaj penibil(cuvinte ca bani, masini, aur, femei fiind prezente in toate "melodiile") si versurile in sine dau dovada de incultura(dezacorduri, exprimari gresite). Eu personal nu pot considera maneaua un gen de muzica.

| maryan_5776 a răspuns:

Tot ce are legatura cu fenomenul manelelor imi face scarba, versurile sunt de o vulgaritate incredibila (exemplu romeo fantasticul) si chiar daca unele manele au versuri placute de dragoste cu un oarecare inteles, melodia este distrusa de linia melodica urata si in cele mai multe cazuri plagiata; si desigur acea voce stresanta pe care o au manelistii de parca ar avea prune in gura cand canta. Ar mai fii si stilul lor de a fii, acel stil gretzos si parsiv care iti provoaca epilepsii numai cand ii vezi; si desigur nu au nici un pic de gust la cum se imbraca (ex:trening cu pantofi cu varfbig grin

| Crisu_8081 a răspuns:

Manelele "este" un gen de muzica pentru incultiwinking

| annda a răspuns:

Incultura pentru ca ei fac versurile in 30 de minute si negativu il fura de la greci. big grin

| MADALINAAAA a răspuns:

Cu toate ca unele versuri sunt varza...eu incadrez manelele ca fiind un gen muzical.

| ejaxz a răspuns:

DA, sunt incultura.Ma omule uite-te la tine cum scrii, te dai singur de gol! (credeti ca manelele este ). Sa fim seriosi!

| kayan a răspuns:

"manelele sunt", ca's peste 50...

| visatorul78 a răspuns:

Tati, corect era: "Credeti ca manelele SUNT un gen de muzica sau incultura?". Ai grija la gramatica limbii romane.
Si nu, nu sunt incultura. Sunt un subprodus social. In definitiv, o manea este similara unei melodii rock, dance sau oricare alta. Este un produs pe care cantaretul il vinde. Remarca, spun cantaret, nu artist. Artist este Mozart, Beethoven, Freddie Mercury (fara sa ii pun pe acelasi nivel). Guristii de azi sunt cantareti.
Ceea ce e foarte trist este ca, din pacate, mediul social din care provine devine din ce in ce mai pregnant in viata sociala. Si, datorita acestui fapt, televiziunile au ajuns sa promoveze acest stil de muzica/viata ca pe ceva de dorit. Noi regresam acum din punct de vedere cultural.

| Claudiu_7827 explică:

Ai dreptate daddy. În general, interpreţii de manele cântă despre bani, maşini, duşmani şi femei ( iubire, sex ), versurile fiind în mare parte iraţionale. Manelele sunt apreciate de un număr mare de persoane, de obicei în zonele slab dezvoltate sau în zone în care cultura muzicală este foarte scăzută.
Maneliştii(interpreţii) au creat un brand şi din îmbrăcămintea lor, cum ar fi: pantaloni strâmţi, tricouri strâmte, ciocate sau încălţăminte de marcă, foarte multe bijuterii pe gât si pe degete cât şi foarte mult gel în cap.(firme precum D&G, Armani, Versace, iar cocalarii si pitipoancele cumpara aceste haine doar pentru impresie. ) (adica: chiloti armani 2 lei(second hand), tricouri versace 10 lei, curea, tricouri, maieuri D&G, 10-15 lei). Bineinteles ca cocalarii si pitipoancele pretind ca sunt si originale, dar nu e asa in cele mai multe cazuri.

| Claudiu_7827 explică:

Mesaj pentru "eu o mare enigma si eek", ma bucur ca ma apreciati, in felul vostru. Puteti spune ce vreti despre mine, nu ma intereseaza.
Eu ascult muzica nu manele:Interpreti precum:Bon Jovi, Mandy More, Led Zeppelin, Michael Jackson, Vali Sterian, Emeric Imre, Daniel Iancu, EMIL. Presupun ca nu ati auzit de ei... Si daca ascultati manele nu va mai scoateti, oricum nu conteaza.winking

| Claudiu_7827 explică:

Stiu ca trebuia sa scriu la singular, in loc de "manelele"(maneaua) dar se mai incurca omul, si recunosc nu sunt cel mai inteligent din lume dar nu cred ca are rost sa ne umflam in pene pe tema asta.

| Claudiu_7827 explică:

Da enigmo, bine ca esti tu desteapta., Si eu pot spune despre tine ca esti o gagica talentata, versata si campioana. Ma bucur pentru tine...probabil o sa ne contram la nesfarsit...desti stiu ca nu esti pitipoanca, si iti garantez ca nu sunt cocalar.winking

| Claudiu_7827 explică:

Nu ai cum sa judeci un om fara sa il cunosti.Am gresit pur si simplu un cuvant, si e adevarat a sunat prost, si mi-am dat seama ca am formulat gresit intrebarea inainte sa postezi tu.Am gresit pentru ca scriu foarte repede la tastatura si nu ma uit ce scriu doar dupa ce postez.Eu am pus o intrebare despre manea nu despre mine.

| Claudiu_7827 explică:

Asa e fiecare cu preferintele lui, nu am nimic impotriva ca cineva asculta manele.Am pus intrebarea asa ca fapt divers.

| Claudiu_7827 explică:

Am postat intrebarea sa vad parerea celor de pe site.