| sabin89 a întrebat:

"Muzica mea preferată sunt manelele" sau "...este manelele"?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este maneaua, as zice. Ca maneaua e genul muzical

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Da, poate corect ar fi "maneaua". Să trecem însă peste aspectul ăsta și să observăm problema de gramatică. Să zicem că punem acolo niște noțiuni mai potrivite - "Gustarea mea preferată sunt/este fursecurile"; sau orice altceva. Problema este a acordului în astfel de situații.

| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Mâncarea mea preferata sunt sarmalele.

Nu mai țin foarte bine minte analiza gramaticala, dar aici subiectul e "sarmalele". Ele sunt mancarea mea preferata. Așa cred că trebuie acordat

Totodată

Desertul meu preferat e tortul.
Totul e desertul meu preferat.

Deci acordam cu subiectul.

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Înclin și eu spre varianta cu "sunt", subiectul fiind cel de la urmă (sarmalele în exemplul tău).

| EliLeli a răspuns (pentru sabin89):

De fapt formularea corecta era: Manelele sunt muzica mea preferata sau Muzica mea preferata este muzica lautareasca. Formularea este gresita din capul locului. Nu cred ca va fi cineva nevoit sa faca analiza gramaticala pe formularea data de tine.

| sierra1 a răspuns:

Dacă preferi manelele, e bine oricum!

| ReddY25 a răspuns:

Sunt

Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman a răspuns:

"muzica mea preferata este maneaua"

| sabin89 explică (pentru 4evergentleman):

Vezi ce am rrăspuns lui suntserios.

| 4evergentleman a răspuns (pentru sabin89):

Sunt manelele! Ar fi termenul corect. Am greșit că mă simt foarte rău!
Ar trebui interzis genul asta muzical peste tot!

| EliLeli a răspuns:

Sunt manelele, sau este muzica lautareasca.

| sabin89 explică (pentru EliLeli):

Dacă l-ai ales pe "sunt", înseamnă că ai acordat verbul cu "manelele", nu cu "muzica". Posibil să fie ok.

| EliLeli a răspuns (pentru sabin89):

"Când subiectul la singular este exprimat prin substantive colective care exprimă ideea de cantitate (majoritate, mulțime, grămadă), acordul este formal, dar este tolerat și cel după înțeles, iar predicatul este la plural sau singular". Cred ca se aplica si aici.

| sabin89 explică (pentru EliLeli):

Spune-mi te rog dacă acolo unde ai luat citatul ăsta sunt date și exemple, ca să înțeleg și eu ce vrea să zică.

| EliLeli a răspuns (pentru sabin89):

"Când subiectul la singular este exprimat prin substantive colective care exprimă ideea de cantitate (majoritate, mulțime, grămadă), acordul este formal, dar este tolerat și cel după înțeles, iar predicatul este la plural sau singular:

Majoritatea a venit.
Majoritatea au venit."

| sabin89 explică (pentru EliLeli):

Ok., thanks!

| teclado a răspuns:

Manele sunt gunoaie care au îndobitocit acest popor până la ai face să accepte sâ ne invadeze tot felul de popoare migratoare
Prin influența de a nu muci românii ci de a face combinații și de a fura
Așa cum zic manelele și instiga la spart bancomante

| sabin89 explică (pentru teclado):

N-ai înțeles esența. E o problemă de gramatică, nu că mi-ar plăcea mie manelele. Bineînțeles că nu-mi plac.

| Hakimi a răspuns (pentru teclado):

Parerea mea:fiecare asculta ce vrea