| madu06 a întrebat:

Credeti ca puya e manelist?
Eu una nu cred asta
Dar voi?

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

In niciun caz.Doar pentru ca face melodii mult mai comerciale nu inseamna ca e manelist. Ceea ce canta el nu face parte din genul manele.

| dienuk a răspuns:

In ziarul nationa a fost si publicat un articol de genu.
După ce a lansat cîteva piese bune, Puya a reuşit să dea cu oiştea-n gard, lansînd "Pe bar", un videoclip porno-greţos, cu versuri de manea. Nu ştim cine e "poetul", dar bănuim că e însuşi Puya, care îşi etalează, astfel, cele mai "nobile" aspiraţii: "Vreau să văd toate fetele sus pe bar, vreau să le văd la toate ţîţele cum sar, vreau să văd numai studente sus pe bar, să danseze fete bete sus pe bar. Hai, sus pe bar, hai, hai, sus pe bar. Cînd totu’ e legal. Vreau să văd cum daţi shot după shot peste cap, să vă puneţi în cap pînă faceţi infarct. Să plecaţi în zig-zag pînă la mine în pat, şi eu-s beat, nu mai am bani nici la ciorap. (…) Îţi place depravarea, asta-i calea, vrei o tequila, o lămîie, uite asta-i sarea. Stinge ţigara, avem noi d-alea bune, mai tîrziu, încolo, că acum e multă lume". Plin de solicitudine, Puya le oferă fetelor nişte marijuana. La o adică, nu se ştie niciodată: dacă intră şi el la mititica, aşa cum a păţit-o Sişu, şi rămîne fără companie?! Să poftească "doamnele" înainte, c-aşa-i politicos. În timp ce marele hiphapăr zice (că nu încape vorba de cîntat) poezeaua manelistă, amatorii de "lucru manual" se pot delecta cu trei dudui care se mozolesc în grup, în "ţîţele" goale, conform ordinului puyesc. Pipăieli, limbi şi fete coborîte, parcă, de pe site-ul pitzipoanca.org. Într-adevăr, după piesa asta, Puya poate să-şi schimbe numele de scenă în "Puiuţ" sau "Pisi", ca-n reclama cu Ramona Bădescu (poate că de-acolo i se trage!). E drept, dezamăgirea e mare. Nu ne-am fi aşteptat tocmai din partea lui, repăr cu patalama, să abordeze stilul lui Romeo Fantastik.

| jony a răspuns:

Puya e Hip Hop-erul adevarat din Romania la ora actuala.

| jony a răspuns:

Puya e cel mai Bun King of the Hip Hop Romania!

| Bianca18 a răspuns:

E comercial, dar asta este, trebuie sa traiasca si el din ceva, nu? S-au dus vremurile cand facea muzica de calitate. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca s-a dat pe engleza. Dar ma repet, trebuie sa traiasca si omu' asta din ceva. Iar acum este ascultat de toata lumea, deci n-a pierdut nimic. Decat respectul unor fani, dar nu stiu cat ii pasa.

| RloveR a răspuns:

Ba. daca stai sa te gandesti, ceea ce canta acum Puya e genul ala p care il canta rapperii de peste hotarestraight face
Eu sunt fana Puya...
NU e manelist 100%winking

| silver19 a răspuns:

Cum sa fie ma manelist cand el isi bate joc de cocalari si pitzipoance in piesele lui?, e doar mai comercial si gata insa nici vorba de manele... dar ce sa le ceri hatterilor astia, ei vor totul perfect si necomercial si primul lucru care-l fac e sa-l dea jos de pe net.

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Nu.bine inteles ca nu e manelist.are niste melodii oficiale.noi.super.albume de succes. e super tare deci sincer eu il ador mai ales melodia aceia v. i. p e super. nu am ce comenta de rau la dresa lui. buna intrebare ai pus.

| SEAL a răspuns:

Cum sa credem asta? puya e cel mai bun rapper din lume glumeam e un manelist infect pana acum cativa ani chiar canta rap dar acu a dat o pe manele

| sinziana1 a răspuns:

Nu e mainelist. Dar muzica pe care o canta acum nu se compara cu ceea ce canta cand era La familia.Atunci era hip hop adevarat.Acum...e doar o imitatie.Si totusi nu e de condamnat deoarece cum s-a mai zis trebuie sa traiasca si el din ceva. Dar inainte stiau de el doar cei carora le place acest muzica hip hop.Acum daca intrebi o pitzipoanca de puya iti zice Change[si nici macar nu stie cum se scrie, fapt dovedit...intr-o zi am primit un mass in care scria :"Cine are melodia cengi a lu puia sa mi-o dea si mie?"exact asa era scris] iar daca intrebi un cocalar iti va spune undeva in balcani. Mie mi-ar placea sa redevina ce a fost.Era foarte apreciat. Sper sa faca ceva in legatura cu asa-zisa lui cariera. Oricum sunt unele melodii care aduc putin cu ce era inainte si mai ascult insa mai putin.

| patricCia a răspuns:

Daaaaaaaaaa din tot sufletu'! " Puya is number one", " Cel mai mare hip-hop-er la ora actuala" raised eyebrows de cand? Puya e number one intre manelisti la ora actuala.

| Chellu a răspuns:

E un regele manelelor si manelistilor da`l in ma`sa...Mai mare decat gutza de mii de ori! Hai ca puya pfffoay mi`e greata sa scriu cu litera mare...Cocalaru ala m`a enervat mai rau decat guta cand l`am auzit ca o da pe new school! Hai pa si lasa`te de el parerea mea

| bogdan_5147 a răspuns:

Pff greu de zis daca e sau nu manelist...nu prea cred ca e manelist deoarece are texte si anti rromi si cred ca este de aceeasi parere cu cei de la parazitii care au mesaje destul de violente la adresa rromilor si genului muzical numit manele.Asta e parerea mea

| mikey_1179 a răspuns:

Sunt in dubii o fi pana la urma... puya is number one.

| Robert5678 a răspuns:

La Puia nu-i pasa...Cum a zis chiar el:"Fac asta pentru bani!"

| djkidu a răspuns:

Pai avand in vedere ca el canta ceva gen hip hop as crede ca nu. Dar dupa cate am vazut a cantat la telenovela state sau ce o fi aia...deci este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca a cazut prada celebritatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar comercial, il asculta si manelisti si cei care asculta doar hip hop.
De mult nu se mai face muzica pentru un public mai restrans, acum totul e comercial sa placa la toti...ca e criza de a face bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu cred

| Filip_2819 a răspuns:

Comercial in sus, comercial in jos. Daca nu asculta lumea, ii zicea underground si tot asa suna. Parerea mea e ca media strica tot! Face in asa fel incat si o melodie buna sa ti se para nasoala. "Iara baga astia asta?". Si saptamana trecuta ziceai "Pfuai...in sfarsit!"

| Lorriiicelll a răspuns:

E comercial. si ce? cine nu e in ziua d aziwinking. Iar daca a cantat in state de romania sau in ce a cantat asta nu inseamna ca s`a dat p manelewinking si chiar daca ar fi facut`o nu mi se pare normal sa se gaseasca lume care sa il criticewinking. nu exista persoana care nu stie macar o manea. asa ca ar fi mai bine sa nu mai comenteze... puya mie mi se pare super ok. si canta adevaruri. nu are nc o legatura cu manelelewinking