| Allex_7496 a întrebat:

Cum explicam proverbul "omul fara patrie este la fel ca puiul fara mama" big grin Urgent ii trebuie lui sora meaa big grin Funda

Răspuns Câştigător
| Gumitsăă a răspuns:

Adica patria este mama omului. cea care ne incalzeste sufletul precum mama puiului

6 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Puiul fara mama nu poate trai, moare deoarece nu se poate hrani singur. Oamenii au nevoie de patrie, de aceea sunt comparati cu puiul si mama.

| Gabiii a răspuns:

Adica omul care nu apartine unei patrii nu aprtine de fapt nimanui

| Gabiii a răspuns:

Adica omul care nu apartine unei patrii, nu apartine de fapt nimanui.

Răspuns utilizator avertizat
| seena8616 a răspuns:

TPU nu rezolva teme

winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu