| sowhatt a întrebat:

Cum sa acordez o chitara clasica care are corzi de nylon cu un acordor electronic?

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

AP tuner + microfon = minune.

| zerro17 a răspuns:

Pai probabil ca pe acordor ai literele EADGBE. Primul E este coarda cea mai groasa ultimul E este cea mai subtire. Daca imi zici ce tuner ai imi spun exact cum... Sau poti folosi ETuner daca ai microfon la PC, doar ca nu e precis 100%.

| sowhatt explică (pentru zerro17):

Pai pe el scrie "Intelli Chromatic Tuner-IMT102". Si mai jos sunt niste butoane pe care scrie: pe unul CALIB, pe altul TRANS, pe al treilea FLAT si butonul Power de deschidere si inchidere... vreau sa stiu la ce folosesc celelate trei butoane. Si daca poti sa-mi spui daca sunetul de la corzile de nylon suna foooarte diferit ca cele de metal, ti-as fi recunoscatoare!(pentru ca asa cum am putut eu sa"acordez chitara" suna foarte jos si e un sunet jalnic, am avut si corzi de metal si sunau bine si cand nu erau acordate)