| nastaseelenacristina a întrebat:

Cunoaste cineva vreun program pentru negative? Eu scriu versuri, stiu in capul meu cum o sa sune, am o linie melodica, dar nu cunosc instrument.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca cunosti notele muzicale, poti gasi multe programe cu care poti sa "scrii" si sa si asculti partiturie.
Un astfel de program popular este MuseScore:
https://musescore.org/......-si-rapida

| maxtersup a răspuns:

DAW (Digital Audio Workstation) - Acestea sunt programe software complexe care permit înregistrarea, editarea și mixarea muzicii. Unele DAW-uri populare sunt:

FL Studio
Ableton Live
Logic Pro (disponibil doar pe macOS)
Cubase
Pro Tools
Beatmaking Software - Acestea sunt programe specializate în crearea de instrumentale și ritmuri. Ele pot fi utile pentru a construi o bază solidă pentru negativ. Câteva exemple sunt:

Propellerhead Reason
Native Instruments Maschine
Image-Line Groove Machine
Akai MPC
Software de înregistrare audio - Dacă vrei să înregistrezi și să aranjezi mai multe instrumente, ai nevoie de un program de înregistrare audio. Unele opțiuni populare sunt:

Adobe Audition
Audacity (gratuit)
GarageBand (disponibil doar pe macOS)
Instrumente virtuale - Acestea sunt programe care emulează sunetele instrumentelor reale. Ele pot fi utilizate pentru a adăuga diverse instrumente la negativ. Unele instrumente virtuale populare sunt:

Native Instruments Kontakt (o suită de sunete și instrumente virtuale)
Spectrasonics Omnisphere
EastWest ComposerCloud (oferte de închiriere lunară)