| Alyn17Mafiotu a întrebat:

Daca achizitionez aceste pereche de boxe >- http://www.cel.ro/boxe-podea/boxe-coloana-akai-fs002a_30 5-l/ Imi trebuie si amplificator ( Statie ) la ele? sau pot introduce mufa lor jack direct in placa de sunet la calculator!. Multumesc mult! :D

3 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Boxele sunt pasive, deci au nevoie de amplificare. La 500 lei daca mai aveau si amplificare integrata era surprinzator sa fie functionale. Sincer iti recomand sa te reorientezi.

| Alyn17Mafiotu explică (pentru Utilizator1234):

Aaa deci sa inteleg ca la cele 2.1 sau 5.1 nu trebuie amplificare... Direct mufa jack in placa de sunet! big grin Deci eu trebuie sa imi gasesc niste boxe active care au incluse si amplificarea ca sa nu mai cumpar si amplificator... Mersi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Alyn17Mafiotu):

Depinde de sursa la care urmeaza sa fie conectate, nu-i neaparat ca iesirea sa fie in jack 3.5mm. 2.0, 2.1, 5.1, n.1, pot fi fie pasive fie active. In cele mai multe cazuri, sistemele audio multimedia (pentru PC sa spunem) vin cu amplificare incorporata, iar la PC se conecteaza cu un jack de 3, 5mm.