| anonim_4396 a întrebat:

De cat timp asculti muzica si ce te-a determinat sa o faci?big grin
Sper ca stiti la ce ma refer cand spun asta!

6 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi de când m-am născut, adică am crescut cu Metallica, AC/DC, The Police, The Doors, Sex Pistols, Pink Floyd etc.
Deci ascult de 16 ani și m-au determinat părinții și prietenii de famile care când veneau pe la noi mai venau și cu cțte un CD cadou și deci mereu ascultam ceva diferit... încă mai am o grămadă din CDuriel primite atuncihee hee

| Crisis a răspuns:

Muzica...
Probabil in maternitatea in care m-am nascut se asculta muzica, deci pot spune ca ascult de cand m-am nascut.
Dar da, stiu la ce te referi. Cu rocku' am inceput in 2002, AC/DC [datorita lui tata], apoi Nirvana si Guns n Roses, datorita mamei.
In 2004 am auzit prima oara de metal, mai precis industrial. Rammstein. Am ascultat doar Reise Reise-ul proaspat scos pe piata de la sora unei prietene. N-aveam net pe atunci, aveam vreo 8 ani, nu aveam cum sa ascult altceva de la ei. Ah, de pe Reise Reise uram o singura melodie, Onhe Dich, din cauza clipului.
Dupa am inceput sa ascult Pavarotti si muzica de opera, asta aveam in casa, asta asculta mama. Faceam exercitii fizice pe Pavarotti, imi aduc aminte laughing.
Dupa a urmat un moment de cadere, dupa ce "mi-am bagat" net, am ascultat o perioada alternativ rock, dupa spre rusinea mea, pe la 11 ani am dat-o pe Pussycat dolls si alte porcarii.
Mi-am revenit depede insa si am auzit din intamplare de Dimmu Borgir, si asta m-a schimbat daca nu 100% macar 70%.
Dupa am inceput cu Kamelot, Behemoth, am revenit la Rammstein, acum stiu toata discografia. Bine, si discografia lui Dimmu.
Am inceput sa ascult majoritatea timpului black metal, death si din cand in cand si industrial fiindca imi da energie si de ce nu, e muzica buna.
Pe "drumul rockului" m-au lansat parintii, dar ei stiau doar de rockul clasic. Cand am inceput sa ascult metale nu stiu... le-am descoperit oarecum singura. Ascult fiindca imi plac si fiindca, spre deosebire de alte genuri, transmit mesaje clare.

| WhiteWolf7 a răspuns:

Hmmm.muzica ascult de pe la 8 ani(rock), cand am auzit o trupa pe care o asculta tata in amsina, ulterior afland ca se cheama led Zeppelin, pur si simplu m-a fermecat, asta pana la 10 ani, cand in clasa mea erau numai manelisti, si mi-e rusine sa recunosc, dar am calcat-0 pe drumu cel mai prost, cam pana pe la 12 ani, cand am vazut scris pe usa camerei unui prieten de al lui tata un craniu si sub el scris Metallica, numele mi s-a parut impresionant, asa ca am zis de ce sa nu incerc, si de atunci am lasathip hopu si man.mane.ragaieturile, si m-am intors pe cararea cu'caramizi de aur', daca intelegi ce vreau sa zic.Bineinteles, dupa Metallica9care numai asta am ascultat vreun an, eram foarte extremist pe atunci), am inceput cu Megadeth, si, bineinteles m-am reintors la Led Zeppelin, de Black Sabbath am auzit de la tata, prima melodie pe care am ascultat-o mi se pare ca a fost iron Man, asta pe la 13 ani jumate, dupa care, ajutat de tata si de internet, am ajuns la monstrii sacrii:judas Priest(de la 14 ani), Manowar(tot atunci),Death, Guns'n Roses si Ac/DC(am si fost la un concert, cel de anul trecut mi se pare).iar acum vreo 10 luni(cand facusi 15 ani),m-am lansat mai mult pe Sabbath, Priest si Maiden, Metallica si Megadeth ascultandu-le mai rar, iar pe la inceputu anului m-am apucat si de Death, Pentagram si Candlemass si am inceput sa ascult mai des Megadeth si Metallica. oricum din cate trupe am auzit si oricat de bune ori fi ele, trupele mele de suflet au fost si vor fi mereu Metallica si led Zeppelin.Ce m-a determinat? pai in primul rand CD-ul cu Deep purple ascultat atunci in masina, mai apoi Metallica si tata, avand un rol important, daca nu era el.nici nu vreau sa ma gandesc.Ascult rock si metal pentru ca ma definesc, mi-au conturat o oarecare personalitate care-mi place si mi es potriveste dar place si altora, sincer, dar absolut sncer, de acum si pana mor nu ma vad ascultand altceva.Bine, un blues, un jazz, ceva de opera imi este placut urechilor si ma gadila pe creier, asta trebuie sa recunosc, dar in afara de ce am enumerat, altceva nu voi asculta in viata mea.Dar tu Assasins, care-i povestea ta?(bineinteles a mea este doar un rezumat ca as fi scris vreo doua pagini, si cred ca si Crisis la fel).

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Deci un prieten m-a chemat la un curs de desen,la inceput am cam ezitat dar pana la urma am mers cu el la prima lectie,
Toate bune si frumoase,numai ca acolo lumea asculta mai mult rock/punk,
Iar eu inca ascultam muzica mai...(asta intamplanduse acum cateva luni,sa zicem februarie)
Am cautat pe you tube Linkin Park,si am gasit melodie In The End,de care mai auzicem la o colega, am ascultat-o si mi-a placut mult!
Acolo lumea mai asculta Green Day, asa ca am inceput cu melodia American Idiot!
Apoi mai auzisem de la ei de melodia Boulevard Of Broken Dreams! M-am indragostit si de aceea pe loc!
Mi-am sters mai toate melodiile vechi din telefon si le-am inlocuit cu acestea 3!
Bineinteles dupa aceea,am inceput sa-mi downloadez albume,mi-am luat albumul American Idiot si Hibrid Theory!
Apoi un baiat de acolo mi-a dat mai multe melodii de la Metallica,si de asemenea si de data asta mi-am luat cateva albume dupa net!
Apoi am mai cautat Guns N' Roses de la care ascultasem cateva melodii si inainte de acestea,datorita unor colegi!
Si tot asa, am descoperit mai multe trupe, de exemplu cautasem pe net "80 metal hits" sau ceva de genul si acolo era un top cu mai multe trupe,bineinteles pe primul loc era Iron Maiden,de care auzisem si inainte dar nu ascultasem,am ascultat Fear Of The Dark si mi-a placut,Number Of The Beast,Run To The Hills, Aces High, The Trooper!
Apoi datorita unui joc am inceput sa mai ascult si putin Scorpions cu Rock You Like A Hurricane si Judas Priest cu Electric Eye!
Tot din acel joc am descoperit si KISS etc...Dokken,Quiet Riot de care mai auzisem inainte, odata cu momentul cand am inceput sa ascult Iron Maiden!
Si asa mai departe!
Am inceput sa ascult si putin Death Metal, Black Metal,
Megadeth!

| WhiteWolf7 a răspuns:

Sper ca de Scorpions, Steppenwolf, Deep purple, nici nu mai trebuie sa zic, ar trebui sa-ti dai seama din expresia "cararea cu caramizi de aur". big grin

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Crisis,1.Citind o intrebare/raspuns de-al tau am descoperit ca esti fata!
2.Interesanta poveste!
3.Revenire la 1.Imi cer scuze!happy