| khaori a întrebat:

Atat timp cat faci fapte bune si crezi in Dumnezeu, conteaza stilul vestimentar si muzica pe care o asculti? Ma refer in special la stilul si muzica rock, dar nu cea satanista!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pocainta se produce in interior si se vede la exterior. Daca esti un om nascut din Dumnezeu te vei imbraca in asa fel, incat sa nu te simti rusinat/a daca te-ai intalni cu Domnul Isus.

| khaori explică (pentru EmaS):

Da,dar cred ca ne vom arata lui Iisus Hristos cu sufletul si nu cu hainele si trupul.

| EmaS a răspuns (pentru khaori):

Dar nu vom ajunge acolo daca nu vom trai in neprihanire.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Important e sa aplici ce spune Biblia.Matei7:21-23

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar tu ce crezi despre asta?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dacă analizăm ce spune Biblia despre modul de viaţă aprobat de Dumnezeu, înţelegem că el ne-a lăsat o mare libertate de alegere. El nu doreşte să ne controleze orice aspect al vieţii emiţând legi stricte. Din contră, în multe aspecte Dumnezeu ne oferă principii care să ne ajute să ne folosim capacităţile de gândire pentru a lua decizii înţelepte. Acest lucru este valibil şi în domeniile ce le-ai amintit, îmbrăcămintea şi muzica.
În Biblie nu vom găşi o listă cu hainele potrivite şi una cu cele nepotrivite sau cu muzica permisă şi cea interzisă. Dar există principii care ne pot ajuta să înţelegem ce decizii sunt înţelepte şi plăcute lui Dumnezeu, deoarece în Efeseni 5:10 se spune: "Asiguraţi-vă mereu de ceea ce-i este plăcut Domnului".
De exemplu, în 1 Timotei 2:9, 10 găsim principiu legat de îmbrăcămintea noastră: "Tot aşa, vreau ca femeile să se împodobească cu haine bine aranjate, cu modestie şi judecată sănătoasă, nu cu împletituri de păr neobişnuite şi cu aur, cu perle sau cu haine foarte scumpe, ci aşa cum se cuvine unor femei care susţin că îl venerează pe Dumnezeu." Ce înţelegem din acest pasaj? Chiar dacă Dumnezeu ne-a lăsat libertate în alegerea vestimentaţiei, El este interesant cum ne vom folosi de această libertate şi dacă vom încerca să discernem cum ar dori el să acţionăm. Acelaşi lucru se poate spune despre muzică.
Şi dacă să răspund direct la întrebarea "Atat timp cat faci fapte bune si crezi in Dumnezeu, conteaza stilul vestimentar si muzica pe care o asculti?" răspunsul Bibliei este Da, contează. Dumnezeu doreşte ca în orice aspect al vieţii noastre să acţionăm în armonia cu îndrumarea sa, iar acest lucru nu pentru că ar dori să ne controleze viaţa, ci pentru că ştie ce mod de viaţă este cel mai bun pentru noi.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu poti fi crestin adevarat, bataindu-te pe muzica draceasca.ce intra pe ureche iti formeaza caracterul.Mai iti sta capu la rugaciune si la mantuirea sufletului dupa ce asculti asa ceva?

| khaori explică (pentru WholeWorldTeam):

Nu am spus muzica draceasca. Exista si alte tipuri de rock.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Nu dar triburile de pe vremuri erau imbracati sau goi pentru ca nu preau gandeau dar fetele in ziua de azi se imbraca asa ca au un scop urat dar atat cat te imbraci pentru tine nu e nimic iar muzi ca se zice ca e alu ala dar atata timp cat o folosesti pentru arta sau asa ceva nu e problema mare imi dau cu parere ca nu suntem ce bun c sa stiu totul te pupu :*

| Foil a răspuns:

Amuzanta intrebare.