| DinooCanScreamRawwrr a întrebat:

De ce rock-ul e de multe ori asociat cu satanismul?! Mi se pare stupid adica rock-ul e un gen muzical iar satanismul un fel de religie. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| roisin a răspuns:

Oamenii sunt inchisi la minte, fac asocieri aiurea fara macar sa stie despre ce vorbesc de fapt. Multi ascociaza negrul cu rock-ul si, prin urmare, cu satanismul. Este total gresit. In primul rand, fiecare are dreptul la o religie pe care si-o alege dupa bunul plac. In al doilea rand, fiecare are dreptul de a asculta ce muzica doreste sufletelul sau. Majoritatea asociaza nu rock-ul, ci metal-ul, cu satanismul. Chiar zilele trecute imi zicea o prietena ca sunt satanista, doar pentru ca ascult Septic Flesh. La momentul respectiv ascultam Anibis, cantata de Septic Flesh, o formatie de metal din Atena, Grecia. Versurile au legatura mai mult cu Anubis, care este o zeitate a mitologiei egiptene. Lucrurile care au facut-o pe ea sa-mi spuna ca sunt satanista au fost 1. urletele solistului si 2. niste chitare mai dure. Total lipsit de sens. Eu una sunt atee, nu cred in Dumnezeu. Dar ma impiedica asta sa ascult un anumit gen de muzica? Nu, nu cred. happy

| Mony a răspuns:

Cei care cred asta nu au habar ce inseamna rock sau altceva Unii cred ca daca te imbraci mai cu negru, cu accesorii cu cranii, coafuri sau altceva deja repede se gandesc ca esti Satanist... Unii numa atata stiu "Pe sistem" si Gutza e rocker sau nu stiu ce dracilaughing
De exemplu am o colega rockeritza...si colegii (mai cu fite) o vazut-o cu o cruce la gat si repede eu zis ca i satanista... apoi unii se gandesc ca melodiile Rock cum e si Heavy metal sunt Sataniste

Eu is de acord cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place mult muzica rock si prin intermediul ei reusesc sa ma descarc, insa am observat ca, cu timpul s-au lansat "pseudotrupe" de rock. Trupele astea incearca sa imite acest gen de muzica care a fost creeat de mai demult. Incearca sa il modernizeze, amesteca unele instrumente si sunete, astfel incat totul devine prea excentric. Nu vreau sa fac o generalizare. Mai exista si trupe bune de rock, nou aparute, dar lumea le retine pe cele extravagante, exagerate. Si tot asa cum apar noi trupe, se dezvolta si comertul. Se vand tot felul de haine negre, insigne, si multe alte accesorii pe care le porti ca lumea sa stie ce muzica asculti.Mai nou si accesoriile astea, din lipsa de imaginatie sau nu stiu din ce cauza le "impodobesc" cu cap de mort, serpi si tot felul de simboluri ale satanicului. Mie mi se pare doar o fraiereala. Singurii care au de castigat sunt producatorii si distribuitorii acestor produse. Nu cred ca este necesar sa te imbraci intr-un anumit fel daca asculti un gen de muzica. Te imbraci cum vrei. Cum hainele rock-erilor au inceput sa semene cu cele ale satanistilor a aparut confuzia.