| laprilaur a întrebat:

De ceva timp am o chitara Delson si cand tin acordurile dupa 2 min ma dor degetele cred ca din cauza ca sunt corzile prea tari imi puteti spune de unde pot cumpara niste corzi de chitara clasica
Stau in Ploiesti deci vreun magazin din Ploiesti si daca se poate si adresa!

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Corzi prea tari? Interesanta idee. Nu cred ca sunt corzile prea tari, cred ca ai buricul degetelor prea finut. Exerseaza mai des si o sa dispara durerea. Peste o luna o sa ai un strat mult mai gros pe buricul degetelor, nu o sa mai simti durerea.

| laprilaur explică (pentru SilviaDulcik):

OK dar am am fost la o ruda de a mea care este chitarist intr-o formatie si el mi-a spus asta! corzile sunt cam tari asa mi-a zis si ca ar fi bine sa le schimb!

| Wøodenpints a răspuns (pentru laprilaur):

Atunci înseamnă că chitara are probleme. Cel mai probabil gâtul este curbat prea mult si corzile sunt distanțate de el. Am avut și eu problema asta la o chitară mai veche.