| Tsu_Gabii_1998 a întrebat:

Heei buna am o problema legata cu vioara... nu stiu exact unde sunt notele asezate pe corzi. stiu ca cea mai groasa e Sol iar cea mai subtire Mi. insa apasand pe fiecare coarda in parte se formeaza o alta nota si as vrea sa stiu exact care puppy dog eyes dau funda restul vot. scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Daca ai cateva cunostinte despre notele muzicale, vei intelege ce iti trimit acum:
http://www.violinonline.com/fingeringchart.htm
Vezi ca notatia notelor este in limba germana, respectiv:
G=sol
D=re
A=la
E=mi
Cele doua grupe de portative sunt pentru pozitia 1 si pozitia 3, dar tu, deocamdata, invata sa canti in pozitia 1.
Acest site este interactiv, si daca dai click pe o nota, imediat vei putea asculta cum suna acea nota.
Acolo unde scrie " Click here for help with violin fingering placement & tape ", este un link care te va trimite catre niste imagini, chiar cu pozitia degetelor pe vioara.
Sunt destule indicatii, dar in limba engleza.
Oricum, daca nu intelegi ceva, intreaba-ma si iti voi explica.