| Ramo137 a întrebat:

Hei!
Am inceput orele de canto, am facut o ora doar, din pacate domnul e foarte departe de unde locuiesc eu si nici nu l-am auzit cum canta si nici pe internet/Facebook/Youtube nu l-am gasit... pare ca nu exista..la prima ora mi-a zis ca pot fuma oricat ca nu patesc nimic la voce si chiar mi-a zis ca nu o sa am nevoie sa stiu notele muzicale......nu mi se pare ok.
Unde pot gasi profesori de canto, pop/rock, in Bucuresti sector 2 seriosi?
Am cautat de cateva zile si nu gasesc, macar sa nu fac o ora pana la ei si mai ales... daca e o persoana serioasa care chiar stie sa ma ajute si doreste sa ma invete corect, nu sa isi bata joc doar ca vrea bani.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ganderoaica a răspuns:

Salut!
Pot să-ți spun că fără note nu merge să cânți: un cântec trebuie să fie învățat prima dată din partitură, după te apuci și după ureche. Succesul este garantat de învățarea din partitură, nu cu ajutorul tehnicii imitative. Asta e bătaie de joc, cum spui tu.
Legat de fumat, nu e adevărat ce spune domnul profesor: că nu te afectează cât fumezi. E adevărat, era un mit pe la începutul anilor 2010 că fumatul îți face vocea sexy, dar dacă fumezi mult vocea îți devine foarte groasă fiindcă ceea ce se trage prin fumul de țigară intră în contact direct cu mucoasa CV (coardelor vocale). De la vocea foarte groasă se ajunge la chisturi și carcinoame care necesită operație și vocea nu va mai fi la fel ca și înainte.
Mă bucur că nu ai ascultat de ceea ce ți-a spus dânsul și spor să-ți găsești pe cineva care va fi un prof în adevăratul sens al cuvântului!

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Multumesc frumos!

| Ganderoaica a răspuns (pentru Ramo137):

Nu ai pentru ce!

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Am mai scris la 3 profesori de canto, au vazut, dar de 3-4 zile nu mi-au scris nimic...sad nu am credit sa ii sun de aceea le-am scris pe whatsupp sau mail

| Ganderoaica a răspuns (pentru Ramo137):

Mda, cunosc destul de bine situația... Roagă pe mami/tati tău să-i sune direct pe telefon cu apel normal. Te prezintă, spune că vrei să iei ore de canto. O/îl întreabă ce tip de voce ai, la ce nivel ești, poate te cere profesorul și la telefon ca să-ți pună întrebări legate de muzică. Nu știu de ce nu ne bagă pe noi în seamă direct profesorii, la instrumente nu este așa...Mult succes!

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Am sunat astazi la Art music fiindca e aproape de mine si mi-au inchis de 3 ori...mi-au trimis un mesaj automat ca - nu pot vb momentan revin cu un apel in cel mai scurt timp.
Pe whatsupp acem 4 zile le-am scris si au vazut, dar nu mi-au raspuns.

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

E foarte frustrant si trist... incerc sa gasesc profesori buni de canto, mai aproape in sector 2, si nici nu imi raspund...

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Mi au răspuns astăzi au spus că nu au locuri până în primăvară și nici profesori... Acum noroc mie să găsesc al profesor de canto bun și aproape că nu reușesc...

| Ganderoaica a răspuns (pentru Ramo137):

Nasol. Vorbește cu oamenii din comunitatea/comunitățile pe care le frecventezi în sectorul 2; vorbește careva cu cineva pe care-l cunoaște (și face ore în privat, că poate să fie într-o instituție dar se ocupă numai de cursanții de acolo) și te recomandă acea prietenă sau cunoștință.

| Ganderoaica a răspuns (pentru Ganderoaica):

Online să faci ore nu ți-aș recomanda, fiindcă nu se poate cânta cu calculatorul. Fiind generație COVID (de sacrificiu) știu ce spun.

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Am gasit pana la urma aproape, fac 35 de minute, maine am o proba undeva si poimaine in alta parte, o sa vad cu ce profesoara rezonez cel mai bine si ma simt bine fiindca am dat de multa lume, in orice domeniu, care doar critica, tipa, nu au rabdare si te judeca si nu mai accept asa ceva sa imi distruga sanatatea mentala, sper sa fie bine big grin

| Ganderoaica a răspuns (pentru Ramo137):

O, foarte bine! Ce să facem Ramo, așa a fost educația comunistă,,, O sa fie bine, fără grijă. Ești foarte precauta si acest lucru este bine!

| Ramo137 explică (pentru Ganderoaica):

Da sunt foarte precaută fiindcă nu vreau să învăț canto de la cineva care nu mi dă senzația de liniște și nu are răbdare cu mine.