| KirigayaKirito a întrebat:

Hei hei...
Vreau sa ma apuc de chitara electrica, ce-mi recomandati pentru inceput?
Si ce ziceti de seturile astea (care m-au cam atras, fiind asa ieftine *-*) :
http://www.fly-music.ro/......lh-bk.html
sau
http://www.fly-music.ro/......trica.html
ori
http://www.fly-music.ro/......-1-sb.html
^^

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Vai, cum sa zici asemenea prostii?laughing Ce experienta ai, ai cantat 1 luna pe chitara acustica si deja dai sfaturi din experienta? Te intreb pentru ca n-ai zis aproape nimic OK.
1. Tocmai ca e mai sensibila electrica, te obliga sa canti mai curat, asta doar pe distorsiune oricum. Am inceput pe o acustica, insa dupa scurt timp am trecut pe electrica, apoi am luat iar acustica in brate si n-aveam nicio problema, cantam super curat.
3.Total fals. Cei mai buni chitaristi pe care-i cunosc au si chitare scumpe, dar cele mai multe sunt chitare ieftine, cumparate datorita experientei. Daca ai ocazia sa testezi multe chitare, poti lua o chitara la 300 de lei mai buna ca una la 1500. Si nici invers nu e corect, o chitara scumpa nu va suna mereu bine, exemplele sunt cele mai cunoscute firme de chitare :gibson si fender, chitare OK dar mult prea scumpe pentru ce ofera, n-am testat niciun gibson sau fender care sa se compare la sunet/feeling cu esp-ul meu care e mult mai ieftin.
5.N-are relevanta bugetul. Regula e ca daca ai bani, dai cati vrei, daca n-ai, te supui unui buget, ideea e sa iei ceva pe care se poate canta si care sa-ti placa.
Cat despre marci, unde dracu' le-ai gasit?laughing) acustice ibanez, fender, stagg? Ai enumerat 3 dintre cele mai proaste, nu cele mai bune. Am acasa electrice si fender si ibanez si stagg, sunt chitare ok, dar la acustice?
Oricum, pe langa ca raspunsul tau e idiot, nu inteleg de ce n-o lasi sa inceapa pe electrica, fiecare cu ce-i place, sunt 2 instrumente diferite, si eu as fi inceput pe electrica daca aveam una.

4 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Imi place ca te-ai hotarat sa incepi pe electrica, din pacate seturile chiar nu sunt bune de nimic, sunt extrem de proaste. De 600-700 lei iti poti lua sh o chitara decenta, iar apoi sa mai strangi bani de un amplificator, din nou, la 300-400 lei iti iei ceva decent sh. Nu merita seturile.

| KirigayaKirito explică (pentru Thunderstruck):

Oh, inteleg. o.o'
Nici cunostiintele mele despre chitara nu sunt decente, de aceea ma gandeam ca macar lucrurile de baza le pot invata pe chitarele acelea. >-

| KirigayaKirito explică (pentru Thunderstruck):

Ce-mi recomanzi altceva?^^

| Edward123 a răspuns:

Salut! O sa-ti dau o serie de sfaturi, din propria experienta, e problema ta daca vrei sa ma asculti sau nu!
1.Niciodata nu incepi sa canti la chitara, pe o chitara electrica, deoarece este mult mai sensibila ca una rece (clasica/acustica) si in momentul in care vei fii pus in situatia sa canti pe o chitara clasica, te vei face de ras (nu prea o sa poti).
2. Daca vrei o chitara (electrica/clasica), NU cumpara set-uri direct, deoarece sunt de proasta calitate.
3.Pretul, este direct-proportional cu calitatea, o chitara ieftina, clar va fi de proasta calitate, una scumpa, clar va suna bine si vei fii mai multumit de ea.
4. Daca tot ai ceva cu amplificarea ( chitarele electrice se amplifica, te-ai prins? ) poti opta pentru o chitara electro-acustica.Asta e de fapt o chitara clasica cu microfon incorporat.
5.E de preferat ca la inceput sa dai, pe o chitara ok, o suma intre 450-1000 lei. Daca progresezi si observi ca-ti place, poti continua investitia intr-o chitara electrica dar dupa minim 1 an de studiu pe una clasica/acustica.Asta ar fi destul de ok pentru tine:http://www.senia.ro/f310-nt-chitara-acustica-yamaha-24013-3.
Orienteaza-te dupa marci ca Ibanez, Fender, Stag, sunt foarte bune si suna bine. Sa nu-ti iei Hora(marca romaneasca), Hora sunt de toata groaza! :))))

| Thunderstruck a răspuns (pentru Edward123):

Vai, cum sa zici asemenea prostii?laughing Ce experienta ai, ai cantat 1 luna pe chitara acustica si deja dai sfaturi din experienta? Te intreb pentru ca n-ai zis aproape nimic OK.
1. Tocmai ca e mai sensibila electrica, te obliga sa canti mai curat, asta doar pe distorsiune oricum. Am inceput pe o acustica, insa dupa scurt timp am trecut pe electrica, apoi am luat iar acustica in brate si n-aveam nicio problema, cantam super curat.
3.Total fals. Cei mai buni chitaristi pe care-i cunosc au si chitare scumpe, dar cele mai multe sunt chitare ieftine, cumparate datorita experientei. Daca ai ocazia sa testezi multe chitare, poti lua o chitara la 300 de lei mai buna ca una la 1500. Si nici invers nu e corect, o chitara scumpa nu va suna mereu bine, exemplele sunt cele mai cunoscute firme de chitare :gibson si fender, chitare OK dar mult prea scumpe pentru ce ofera, n-am testat niciun gibson sau fender care sa se compare la sunet/feeling cu esp-ul meu care e mult mai ieftin.
5.N-are relevanta bugetul. Regula e ca daca ai bani, dai cati vrei, daca n-ai, te supui unui buget, ideea e sa iei ceva pe care se poate canta si care sa-ti placa.
Cat despre marci, unde dracu' le-ai gasit?laughing) acustice ibanez, fender, stagg? Ai enumerat 3 dintre cele mai proaste, nu cele mai bune. Am acasa electrice si fender si ibanez si stagg, sunt chitare ok, dar la acustice?
Oricum, pe langa ca raspunsul tau e idiot, nu inteleg de ce n-o lasi sa inceapa pe electrica, fiecare cu ce-i place, sunt 2 instrumente diferite, si eu as fi inceput pe electrica daca aveam una.