| Lush99 a întrebat:

Hei, TPU :3!
Vreau să cânt o melodie la chitară și am căutat tab-urile pe net, doar că nu prea știu să le citesc...
Cine poate să „îmi traducă" și mie notele (acordurile)?
Dau fundă :).
http://tabs.ultimate-guitar.com/a/adam_walicki/romans_ta b.htm - asta e melodia.

Răspuns Câştigător
| JohnnyWylde a răspuns:

Cele 6 linii reprezinta corzile chitarei. Cifrele reprezinta tastele de pe grif, de exemplu cifra 3 pe prima linie reprezinta a 3-a tasta de pe coarda cea mai subtire, adica nota Sol. Cifrele aflate unele sub altele se canta toate odata, de cele mai multe ori reprezentand un acord, dar nu neaparat, iar cifrele ce nu sunt unele sub altele se canta pe rand. Astea sunt chestii de baza, dar la cantecele complexe vei gasi foarte multe simboluri.

| Lush99 explică (pentru JohnnyWylde):

Iar la 0 sunt corzile libere, nu?

| JohnnyWylde a răspuns (pentru Lush99):

Da