| andreeandreea18 a întrebat:

Hei TPU.ce e cu acordurile astea la chitara? care e diferenta spre exemplu dintre acordul 'D' si D7 Dm Dm7? ce inseamna astea?

2 răspunsuri:
| WatswovskyvonAle a răspuns:

Deci ..acel 7, acel m reprezinta adaugarea unor corzi la acord sau inlaturarea unor corzi.
D este acordul normal, D7 isi schimba forma in mare parte, sunand diferit cu aceleasi corzi apasate, dar in pozitii diferite.

| sowhatt a răspuns:

Sunt si eu incepatoare dar stiu ca Dm inseamna D minor si se ia altfel ca D sau D7...D este foarte intalnit, eu cam tot timpul il folosesc adica nu cred ca e cantec care sa nu aibe acordul D. Diferenta este ca nu sunt la fel si ca nu suna la fel.