| xAncuta a întrebat:

Hei. Vreau sa-mi cumpar o chitara acustica dar nu prea stiu care sunt mai bune sau potrivite pentru incepatori. Ati putea sa ma ajutati voi? happy (si link-uri daca se poate)

14 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu te lua dupa "surda" aia care tocmai ti-a raspuns, poti incepe cu orice fel de chitara, nu asta este important, ci cat timp aloci studiului.
http://mcmusic.ro/chitare/acustice/aria-awn-15-chitara-acustica-awn-15.html un bun raport calitate/pret.
Depinde totusi si ce gen de muzica ai de gand sa canti pe ea,daca canti folk/pop/rock acustica asta este buna,daca vrei flamenco/clasica,o clasica este mai potrivita,daca vrei sa canti metale, electrica, si zic electrica pentru ca numai pe electrica poti canta metale, dar in acelasi timp pe electrica poti canta toate genurile mai sus mentionate, depinde totusi si ce fel de electrica.

| xAncuta explică (pentru RockNbeer):

Http://www.muzicastore.ro/......g-100c-bk/ ce zici de asta? :D ar merita sa o cumpar?

| Verne a răspuns (pentru xAncuta):

Daca o sa te dedici cu adevarat, si o sa luncrezi mult cu chitara vei invata sa canti la Flame MJG 100C BK, este o chitara foarte buna, si este frumos lucrata, nu este tocmai pentru incepatori, dar pana la urma la inceput toti suntem incepatori.

| Thunderstruck a răspuns (pentru xAncuta):

Nu inteleg de ce te orientezi spre flame, pentru chitarele astea, lemnul a fost taiat degeaba, cad piesele de pe ea etc.Sunt foarte proaste flame.Cel mai important este sa te decici tu cantatului, nu chitara, dar totusi, trebuie si o chitara decenta.2 chitare foarte bune, in jurul bugetului tau sunt: http://mcmusic.ro/chitare/acustice/aria-afn-15-chitara-acustica-afn-15.html si http://mcmusic.ro/......ml.Trebuie sa incepi cu o chitara cat mai buna, pana prinzi acel "viciu" al chitarei, momentul in care nu mai poti sa te lasi.Eu am inceput cu o chitara extrem de proasta, a fost a lui tata si are vreo 30 de ani.Am zis de 2 ori ca ma las, dar am reusit sa trec peste actiunea de 6 mm, corzile care nu aluneca, griff-ul gros cat o buturuga, si alte neplaceri, si acum ma bucur ca am trecut peste ele si pot sa ma bucur cu adevarat de chitara.

| xAncuta explică (pentru Thunderstruck):

Multumesc pentru raspuns. happy

| RockNbeer a răspuns (pentru xAncuta):

Nu are rost sa rescriu si eu ce a zis si Thunderstruck, sunt de aceias parere
Spre deosebire de el, eu am inceput pe o chitara de vreo 50 de ani, si la fel ca el...am continuat si eu, insa daca ai ocazia sa iti cumperi o chitara buna, cumpara-ti, nu da bani pe prostia aia de flame.

| Thunderstruck a răspuns:

Pentru a-ti recomanda o chitara, ne-ai putea mentiona un buget in care trebuie sa te incadrezi, asa iti putem recomanda si o chitara de cateva mii de euro, dar nu cred ca doresti sa investesti atat in prima chitara.

| xAncuta explică (pentru Thunderstruck):

Buget maxim de 300 lei happy

| Duucu a răspuns:

Depinde de buget.Pentru început e bun și o acustică de 3000 lei, dar nu cred că ai da atăt.Eu prima dată mi-am luat un Fender Squier SA 105, din cauza sumei de bani prea mică.

| Verne a răspuns:

Atat chitarile acustice cat si cele clasice spunt pentru incepatori (pentru oricine) depinde cu care iti doresti tu mai multi sa canti, chitara acustica scoate sunetele mai clare ca la cea clasica, pentru inceput iti recomand chitari de la Hora, cum ar fi Hora Reghin Standard M http://www.soundcreation.ro/......d4602.html (acustica) iar daca esti dispusa sa scoti mai multi bani din buzunar iti recomand Tenson D10 Dreadnought Natural, este foarte buna pentru incepatori se aude foarte clar si este si de foarte buna calitate lemnul.

| Directioner17 a răspuns:

Normal, incepatori isi iau chitara clasica, dar asta nu este o regula, eu de exemplu am inceput pe acustica. Dar uneori profesorul ti-o recomanda.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Directioner17):

Nu e nimic normal in a-ti lua o chitara clasica la inceput.Depinde de ce vrei sa canti. Daca vrei muzica clasica, flamenco, latino etc, iti iei clasica, daca vrei rock, pop, folk etc, iti iei acustica, iar daca vrei rock, metale iti iei electrica, nu exista "normalitate".

| vood0o a răspuns:

Iti pot vinde eu o chitara acustica de firma de renume Stagg sw203n, in stare foarte buna cu un sunet excelent si puternic (corzi originale)!

Pe internet pretul variaza intre 400-600 lei, insa ti-o pot da cu 260 lei, impreuna cu strap (curea), husa si capodastru (toate negre).

Daca esti interesata, adauga-ma la prieteni.

O zi faina!