| Piiiiiiika a întrebat:

Heii (:

Cum imi dau seama cand un cantec este in tonalitate majora sau minora? straight face

Funda :3

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Daca dispui de partitura / tabulatura pentru acel cantec, te uiti cu ce nota se incheie melodia. Ultima nota da tonalitatea. Observi apoi succesiunea de tonuri si semitonuri din melodie si iti dai seama daca e tonalitate majora sau minora.

Sa iti dau un exemplu. Hai sa zicem ca ai doua melodii care se incheie cu nota Sol. In prima melodie mai gasesti notele Si, Mi, Fa#, Re, Do. In a doua melodie gasesti Si bemol, Fa, Mi bemol, Re si Do.

Uita-te la structurile gamelor.

Sol Major: Sol-La-Si-Do-Re-Mi-Fa#-Sol
Sol minor: Sol-La-Si bemol-Do-Re-Mi bemol-Fa-Sol.

Prima melodie este in tonalitatea Sol Major, a doua este in Sol minor.

Iti mai poti da seama pe baza acordurilor. Notele unei game determina acorduri astfel:
Pentru game majore:

Prima treapta - Major
A doua treapta - minor
A treia treapta - minor
A patra treapta - Major
A cincea treapta - Major
A sasea treapta - minor
A saptea treapta - diminuat

Pentru game minore:
Prima treapta - minor
A doua - diminuat
A treia - Major
A patra - minor
A cincea - minor
A sasea - Major
A saptea - Major

Sa spunem ca intr-o melodie ai acordurile Sol Major, Mi minor, Si 7 si Do Major.

Putem afirma ca progresia de acorduri este in tonalitatea Do Major. Dar la fel de bine poate fi si in relativa ei minora, La minor.

Aici ne uitam iar la ultima nota/ultimul acord. Daca melodia se termina cu Do, tonalitatea este Do Major. Daca se termina cu La, este in La minor.

Sper ca ai inteles ceva.

| Piiiiiiika explică (pentru TeoPT):

Mersiii.

| stareu a răspuns (pentru TeoPT):

Buna! Pai si daca nu ai partitura cum iti dai seama in ce tonalitate e piesa?

| TeoPT a răspuns (pentru stareu):

Cea mai rapidă modalitate e să-ți folosești urechea și să pui linia de voce pe un instrument, să găsești notele. Apoi, folosind noțiuni de teorie menționate de mine mai sus, stabilești tonalitatea.

4 răspunsuri:
| FaithAndHope a răspuns:

Tonalitatile majore ale unei melodii sunt corelate cu emotiile pozitive, cu starile de avant sau de relaxare, pe cand tonalitatile minore ne introduc in starile de melancolie, dar si in emotiile negative, de resemnare sau incordare. Nu prea stiu cum se explica, eu imi dau seama dupa ureche.