| AlissonTammy a întrebat:

Heiii!
Pentru cei care asculta rock. Care sunt melodiile voastre preferate ale urmatoarelor trupe : Nirvana, Arctic Monkeys, Coldplay, Radiohead, Breaking Benjamin, Imagine Dragons, Florence & The Machine si Simple Plan.
E ok daca nu stiti melodii de la toate trupele.
Dau funda, raspunsului cu cele mai multe melodii pe care EU le consider geniale.
Multumesc anticipat!

23 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Nirvana - You Know You're Right
Arctic Monkeys - I Bet That You Look Good on The Dancefloor. AM a fost extrem de plictisitor față de primul album.
Coldplay n-ascult.
Radiohead - TOATE ALBUMELE. E trupa mea preferată, iubesc trupa aia. Shiet nigga.
http://www.youtube.com/watch?v=7RwvZSfLUXM
Nici nu știu dacă mai poate fi considerată rock după OK Computer, dar fie.
N-ascult Breaking Benjamin, nici Imagine Dragons.
Florence & The Machine - Seven Devils. Huge ASOIAF boner.
N-ascult Simple Plan.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Polaris):

AM e ceva mai soft, au vrut ceva mai nou, mai cochet, acum sunt si ei la costum, giugiuc, si s-au inspirat dintr-un repertoriu sau tezaur mai clasic.

| Polaris a răspuns (pentru CoquineNoire):

Înțeleg mișcarea lor spre soft, spre atmosfera aia de living-room cu tineri selecți în costum și cravată, ideea e că nu-mi place ce-a ieșit. Ce ținea Arctic Monkeyz în picioare era hiperenergia aia adolescentină, extatică, de garaj, cu amp-uri 10G cu Gain-ul pe 10. Dar mă rog, e doar opinia mea.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Polaris):

Stiu, ai descris foarte bine amprenta lasata de ei de-alungul anilor, parca mi-ai luat vorbele din gura.
da aveau farmecul lor, dar cred ca orice trupa simte nevoia de o schimbare, iar albumul asta nou demonstreaza ca sunt mereu deschisi spre nou, si ce fac, fac mereu bine.
mie-mi una, imi place mult.

| Polaris a răspuns (pentru CoquineNoire):

Ador schimbările la trupe. Și da, sunt săbii cu două tăișuri pentru mine - pot să-mi găsesc un nou album preferat sau... nu. Prefer totuși ca o trupă să experimenteze când scot ceva nou, și să nu facă precum AC/DC: să producă 42 de LP-uri care sună exact la fel.

| alice014 a răspuns:

Arctic Monkeys - Mad Sounds momentan, iar la Florence & The Machine - Girl With One Eye (a doua variantă). De la Coldplay îmi place mult Shiver.

| thegatekeeper a răspuns:

Nirvana - Lithium
Coldplay - Violet Hill
Radiohead - Creep
Breaking Benjamin - Unknown Solider
Simple Plan - Perfect World

Restul nu ascult.

| mODIN a răspuns:

De la Nirvana imi place cel ma mult Smells Like Teen Spirit si cam atat

| Vans a răspuns:

Artic Monkeys-Stuck on the puzzle.
Numa atât îmi place de la ei.
Restu' n-ascult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica proasta. Nu-mi place nimic din ce-ai insirat acolo. Majoritatea vor doar sa imite rock-ul.

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ori esti prost, ori esti prost.
sunt mai multe tipuri de rock, bai &*%$#^&^.
ala e rock alternativ, indie rock, ceva mai soft, care se axeaza pe altceva decat sa canti cum sa violezi, cum sa omori oameni si cat de misto e sa fii un necrofil.
vrei urlete, acorduri hard sau alte asemenea lucruri ce descriu rockul implicit la care probabil te refereai, asculti trupe specifice (metal, si alte ramuri/subramuri ale rockului).

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Tu chiar crezi ca eu nu stiu ca exista subgenuri ale muzicii rock?
Sau asa iti place tie sa te uiti de sus degeaba cand vorbesti cu altii?
Care e problema? N-am voie sa spun ca indie rock-ul si alternativul mi se par de ****? Ca eu am vazut rubrica de raspuns si in dreptul meu.
Te invit sa dai si un click la mine pe profil, sa vezi si tu daca-mi plac urletele si melodiile despre necrofili, minte lejera ce esti.

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu de asta ti-am dat reply, ca ai zis ca melodiile sunt de rahat, fiecare cu gusturile sale.
dar atata timp cat te dai roacker, nu spui ca rockul alternativ incearca sa imite rockul, pentru ca automat anulezi insusirea ta de mare roacker.; adica incerci sa pari, dar nu-ti iese, pentru ca daca erai mare roacker, stiai ca rockul alternativ este un concept putin mai diferit, fara sa spui ca incearca sa imite ceva.; este doar o schimbare de atmosfera, de anumite teme pe care se bazeaza, de anumite instrumente.; nu imita nimic, este ceva independent.
e ca si cand as spune eu ca hip-ul e de rahat, ca incearca sa imite hop-ul...adica e ceva prostesc si ilogic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Te invit sa-mi transcrii si mie un raspuns in care ma dadeam mare "roacker", ca sa aflu si eu ce trancanesti.
Si multe melodii de la trupe d-astea cu pretentii de alternativ nici n-au treaba cu rock-ul. Ca auzi o chitara pe fundal nu inseamna neaparat rock.
Multi vor sa se incadreze in genul asta de muzica, da' nu le iese.
Ce canta Coldplay, ca exemplu, e o laba, nu e rock.

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar voiam sa las niste linkuri, nu, ala nu e rock alternativ, din lista aia doar pe Arctic Monkeys ii prefer, si pe altii.
asta e rock alternativ, preferatii mei din acest domeniu, deoarece ma regasesc in acorduri, se potrivesc firii mele si nu numai.

http://www.youtube.com/watch?v=fLsBJPlGIDU
http://www.youtube.com/watch?v=vQTAnQMgQ98
http://www.youtube.com/watch?v=ZtLuDz3qCTc
http://www.youtube.com/watch?v=30w8DyEJ__0

http://www.youtube.com/watch?v=2KTlAEOTl14
http://www.youtube.com/watch?v=h1pnk93dtbI

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Astia da, sunt altfel. Gen Red Hot Chili Peppers, intr-adevar rock alternativ. Desi nu ascult, totusi mi s-a parut ciudat sa se zica ca Radiohead si Coldplay sunt rock, de oricare subgen.

| laramistigan27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te pomenesti ca stii tu ceva mai rock.Imagine Dragons e cea mai tare trupa si rock si nerock(ca daca nu au toate melodiile rock nu trebuie sa spui tu ca imita rock-ul).De celalalte nu ma intereseaza

| FearOfTheDark a răspuns:

Nirvana-Rape me
Si atat.

| UnVis a răspuns:

Coldplay-Paradise
Breaking Benjamin- So cold