| EasyToBeCrazy a întrebat:

Hey. As vrea sa stiu si eu totul despre rockeri, despre stilul lor, si daca se poate sa`mi dati si niste imagini cu imbracamintea lor sau imagini cu vedete care adopta stilul rock. si niste melodi [rock] please! fundita :*

ps. daca stiti ceva site`uri despre rockeri laughing. dati`mi si mie adresa happy

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Sper sa consider sfatul meu folositor.
las-o mai usor cu muzica rock si te rog frumos citeste ce scrie aici :
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

22 răspunsuri:
| dudu13 a răspuns:

Rock`ul nu e o moda, e un stil de viata.Asta nu se invata, asta se simte.Si depinde ce gen de rock te intereseaza.[nu te apropia de black metal devil ]

| dudu13 a răspuns:

Rock`ul nu e o moda, e un stil de viata.Nu ai cum sa inveti, trebuie sa simti asta.Trebuie sa vrei sa fii ca noi, nu doar fakehappy. Hai noroc!

| Sin a răspuns:

Ce, vrei sa te faci :roackeritzaaaa" asa dintr-o data?

| Kenny a răspuns:

Renunta, rock`ul nu este pentru toti pokemonii.happy

| Nymphetamine a răspuns:

Idem Kenny!

| Диана a răspuns:

@Broken&Beautiful: m-ai spart! rolling on the floor
Ce ar trebui sa facem noi rockerii?raised eyebrows Sa ascultam de acum muzica bisericeasca si sa mergem sa aprindem lumanari?raised eyebrows laughing
Buna gluma. laughing Fiecare cu stilul lui. big grin Bine ca astia, preotii nu zic de manele si de cocalarii care ne invadeaza... Ce lume...oh go on

| smilerz19 a răspuns:

Te plictisesti, nu? :))
Rock-ul este misto.
Taylor Momsen adopta stilul rock :
http://www.laviedelilie.fr/......hick-1.jpg
http://gossipteen.com/wp-content/uploads/2009/04/taylor_momsen_topshop.jpg
http://socialitelife.celebuzz.com/......009-16.jpg
http://cm1.theinsider.com/......3x912.jpeg

Aici ai cateva imagini cu stilul lor :
http://www.picturehouse.com/titles/images/rock.jpg
http://www.adrianbugariu.ro/wp-content/uploads/2008/07/dream-rock.jpg

Cateva trupe rock:
The Runaways
Green Day
Disturbed
Saliva
Static X
Rammstein
Led Zeppelin
KORN

Aici ai mai multe detalii despre rock :http://ro.wikipedia.org/wiki/Muzic%C4%83_rock

Site-uri despre rock:
www.rock.com
www.metalhead.ro
www.rockul.info
www.metalfan.ro
www.rockyourphone.com

Mult succes!

| ArcAnna a răspuns:

Metalhea-zii (daca ii pot numi asa) sunt spirite libere, inteligente, oameni deschisi plini de viata.sunt oamenii de la care sigur ai ceva de invatat. oamenii care te vor asculta si te vor critica doar in cazul in care chiar ai facut o greseala pe bune.multi dintre ei sunt atrasi de istorie,filozofie,arta,arhitecura,creationism, muzica.ei sunt oamenii care te sustin, iti sunt alaturi chiar daca te cunosc sau nu.sunt uniti, prietenosi.
poate si din cauza unora ca BrokenAndBeautifulReloaded ajung oamenii sa creada minciuni despre muzica rock.muzica rock nu este muzica satanista. daca unele melodii sunt mai dure sau scary nu inseamna ca sunt sataniste.nu suntem draci sau alte prostii ce va mai trece unora prin minte(indiferent de machiaj sau imbracaminte - pe care multi o considera ciudata). unele versuri sunt pe teme religioase(asadar nu poti spune ca sunt impotriva credintei),despre sexualitate, razboi, droguri dar si despre dragoste.intradevar unele melodii au versuri anti credinta, insa doar unele.trupe ca iron maiden?
4. Heaven Can Wait

[(Harris) 7:24]

Can't understand what is happening to me
This isn't real this is only a dream
But I never have felt, no I never have felt this
way before
I'm looking down on my body below
I lie asleep in the midst of a dream
Is it now could it be the Angel of Death has come for me
I can't believe that really my time has come
I don't feel ready there's so much left undone
And it's my soul and I'm not gonna let it get away

[Chorus:]
Heaven can wait / Heaven can wait
Heaven can wait / Heaven can wait 'til another day

I have a lust for the Earth below
And Hell itself is my only foe
'Cause I've no fear of dying
I'll go when I'm good and ready
I snatch a glimpse of the lights eternal rays
I see a tunnel I stand amazed
At all of the people standing there in front of me
Into the paths of rightness I'll be led
Is this the place where the living join the dead
I wish I knew this was only just a nightmare

[Chorus:]

Take my hand I'll lead you to the promised land
Take my hand I'll give you immortality
Eternal youth I'll take you to the other side
To see the truth the path for you is decided

My body tingles I feel so strange
I feel so tired I feel so drained
And I'm wondering if I'll ever be the same again
Is this in limbo or Heaven or Hell
Maybe I'm going down there as well
I can't accept my soul will drift forever
I feel myself floating back down to Earth
So could this be the hour of my rebirth
Or have I died or will I wake from dreaming?
ce parere ai?
si totusi nu toti sunt la fel. spre exemplu cei care asculta black metal.sunt cei mai profunzi si finuti dintre ei,inteligenti,puternici, duri, independenti de toti si toate.ca exemple de trupe de black metal la noi: akral necrosis, agathodaimon, negura bunget
te poti uita la Metal - A Headbanger's Journey 2005 si Global.Metal.2008

| Psihologul a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/ Ai aici Slava Domnului! :)

| virusake a răspuns:

Cea mai proasta muzica. happy
Daca vrei ceva de calitate cauta pe youtube Tiesto. big grin

| RegalusDekaron a răspuns:

Ok! hai sa iti spun cate ceva.
In primul rand dupa ce am vazut cateva raspunsuri de aici m-am crucit de ce minte obosita au uni.
Nu incerca sa afli care este stilul lor, imbracamintea ...etc.
Tu vrei sa faci asta pentru ai imita.in momentul in care vei face asta nu vei mai fi altceva decat o cocalara. Degeaba ai plete daca mintea tie din evul mediu[am dat un exemplu], pletele trebuie sa le ai in inima si nu neaparat in cap.Nu am nimic cu pletosii, bikeri sau alte "subculuturi ale acestui gen", chiar eu fac parte din una dintre acestea, dar ceea ce spun eu aici este ca multi sunt niste prefacuti care se dau mare ca sunt rokeri cand de fapt nu stiu sa se stearga la nas.Acestia dau prostul renume asupra rokului.Trebuie sa faci doar ce simti si sa nu te prefaci niciodata.Pe scurt Rockul se traieste si nu se asculta.
Acum, exista mai multe genuri de rock si de metal(mie foarte greu sa le enumar aici, cel mai simplu scrie pe wikipedia englezeasca (romaneasca e praf) heavy metal si vei gasi acolo o istorie a rockului a stilului a imaginii noastre dintr-o parte impartiala, vei afla doar adevarul.
Formatii iti voi spune cateva: pentru inceput Linkin Park(poate multi dintr metalheadri nu sunt de acord cu asta, dar credeti-ma este un rock "cu multe influente" sa zic asa.Slipknot,Trivium,Metallica,Lordi,Nightwish(nu multi apreciaza acest stil) etc.Cel mai bine ar fi sa iti dai seama care stil te atrage.Eu personal am inceput sa ascult rock cu Linkin Park-Bleed It Out, iar metal cu o melodie foarte "heavy" Slipknot-People=Shit (Rog adminii sa nu considere asta o jignire). Sunt multe trupe, eu ti-am dat o baza.tu trebuie sa iti definesti stilul si sa cauti "singura" restul.Un site pentru rokeri(nu un tutorial pentru a deveni roker) este www.metalhead.ro,si bine inteles youtube.Asta este parerea mea si a multora din "breasla" mea.

| Jo. a răspuns:

Hey.Rockeri nu au un stil anume.Se imbraca cum vrei, putin diferit cei drept, In general o sa vezi un rocker imbracat cu un tricou cu formatia favorita, pantaloni simpli si niste tenisi.Sunt niste persoane ok, de treaba si te accepta asa cum esti.
Poti asculta
Metallica-Fade to black
Nightwish-I wish i had an angel
Bon jovi-It's my life
Judast Priest-Revolution
Cargo-Ziua vrajitoarelor
Guns and roses-November rain
Europe-Tomorrow
Alice Cooper-poison

Sper ca te'am ajutat :*

| Jo. a răspuns:

Cum vor*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum au indicat si altii, nu lua rock-ul/metalul ca pe un trend. Ce naiba facem... Eeeee...

+1 Kenny, Sin, woodenpints, NoWarForBlackMetal
-0. 5 NoWarForBlackMetal ->(pentru partea de Black Metal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai pokemoni happy Ca altfel nu va pot spune... hai sa iti explic big grin Rock-ul este un gen de muzica. El se imparte in mai multe subgenuri. Metal, Heavy Metal, Power metal, Power Symphonic Metal, Goth metal, Black Metal, Death Metal, Trash metal, Speed Metal, Metal etc... Alege-l pe cel care te defineste cel mai bine. happy Fiecare transmite un mesaj diferit. Nu iti trebuie un stil vestimentar anume. Eu prefer sa port doar negru happy Ascult Black metal. Da, melodiile black au versuri antichrist. Asta nu inseamna ca sunt satanist oh go on cum crede multa lume. Rock nu inseamna satana! Sunt credincios happy Asa ca nu mai crede tot ce spune lumea. Ca rockerii sunt satanisti etc. Pentru ca esti la inceput, iti recomand formatia Disturbed big grin Nu Tokio Hotel, nu My chemical romance, nu linkin parca, nu cinema bizarre, NU FORMATII DE POKEMONI!

| DemiLovato_3541 a răspuns:

Mda cine vorbea ziceai de mine ca intreb de rokeri si ca jet esti retardata du-te fa la orfelinat ...mrg esti proasta pentru ca te-ai legat de mine daca am intrebart de rokeri si sunt proasta tu ce mai esti idioata ce copil prost dati ma un cap in gura de toanta nu te mai lega de altii cand stii ca ai pus aceiasi intrebare sa stii ca pe lumea asta sunt multi rokari acu nu mai injura lumea ca nu esti nu mai tu.Rokaritzo.Nerokaritzo ce copil du-te la 9...Deci sti bancu cu guma da? stergeo!

| JustSayIt a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti placa rockul inainte sa arati ca o rokeritabig grin.Asculta si tu marilyn manson(antichrist superstar beutiful pepole fight song etc.)Korn, Rammstein, Slipknot ...si da-mi un mesaji daca iti placewinking

| Jinx_4853 a răspuns:

Depinde si de ce still de rock ai vrea sa aflii. Ca sunt enorm de mult stiluri... Rock'n'Roll(Elvis presley, nu e nevoie de prezentare, toata lumea il stim), Alternative rock(multe formatii il canta, cum ar fi Paramore, 30 seconds to mars si multe altele) Hark Rock(de obicei formatiile alea vechi il canta, AC/DC ca de exemplu). si multe altele (Metal, heavy metal, metalcore etc.)
~Cat despre stilul lor de imbracaminte. la Rock alternativ. ceva asemanator cu cei care canta pop (adica nu o sa vezi tricouri cu cap de mort pe ele, baieti cu parul pana la genunchi etc.)
~Cat despre ceva piese, ti-as sugera sa incepi sa asculti rock alternativ. sunt sigur ca o sa iti placa, dupa care treptat o sa ajungi tu si la rock mai dur :P

Pentru inceput iti recomand piesele :
http://www.youtube.com/watch?v=1kz6hNDlEEg
si
http://www.youtube.com/watch?v=uTGFqUU9M-w

iar daca vrei o piesa mai "dura" (una dintre favoritele mele)
http://www.youtube.com/watch?v=9sTQ0QdkN3Q