| CubDeGheață a întrebat:

Hey! Doresc sa ma apuc de chitara, am mai atins una, stiu cateva acorduri, corzile ma rog.partile unei chitari, chestii esentiale.Stiu ca are 6 corzi =)). [LOL], ma rog stiu si-un cantec foarte foarte usor... se canta pe primele acorduri invatate C, D si G mi se pare... ma rog, dar alta e intrebarea credeti ca o chitara acustica western [cu corzi din otel] este buna pentru incepatori? Am facut niste "cercetari" pe net si spunea ca ar fi buna. :-? Am de gand sa-mi comand una, am vazut-o pe un site si chiar imi place, iar pretul e foarte OK.
Si mai am o intrabre. As vrea sa invat urmatoarea melodie:http://www.youtube.com/watch?v=F2xwD-tKyjg
Nu neaparat in 2 zile, o luna ...nu stiu dar cert e ca vreau s-o invat. Vi se pare grea pentru o incepatoare X_X?
Mersi!

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, recomandarea mea ar fi sa mergi intr-un magazin de instrumente si sa probezi chitarele. Nu sunt suficiente review-urile pe care le au chitarele, pentru ca trebuie sa ai in vedere si aspecte precum: cat de confortabil iti sta gatul chitarei in mana, daca forma este potrivita inaltimii tale, daca nu are defecte, iar cel mai important lucru este sa verifici daca iti place cum suna (fie canti tu la ea sau poti sa rogi pe vanzator sa ti-o probeze). Am scris un articol despre ce trebuie sa verifici atunci cand cumperi o chitara http://www.the-guitar.ro/......ste-buna/. Legat de piesa, este cam dificila pentru un incepator pentru ca implica anumite tehnici de ciupire, independenta a degetelor, localizarea punctelor de sprijin pe chitara. Nu spun ca este imposibila, cu ambitie vei reusi sa o canti. Mult spor la cumparaturi, Marius Furduescu www.the-guitar.ro