| wizopo2 a întrebat:

Peste o saptamana imi iau o chitara acustica. Problema mea este ca eu sunt stangaci, chitara fiind conceputa pentru dreptaci. Acasa mai am o chitara de vreo 40 de ani( e a lui tata ) cu care am incercat sa invat niste acorduri apasand cu mana stanga corzile ca la un dreptaci. Stiu cateva acorduri asa, dar mi-e foarte le le lerg, sa trec rapid de la unu la altul. Daca intorc chitara pe cealalta parte, mi se pare mai usor de facut acordurile, dar stiu ca astfel corzile nu sunt puse bine. Deci intrebarea mea e : Sa incerc sa invat la chitara asa cum a fost proiectata ( pentru dreptaci) sau sa ii schimb corzile pentru a merge pentru un stangaci?

Răspuns Câştigător
| Skeez a răspuns:

Sunt chitari si pentru stangaci uite aici
http://www.mcmusic.ro/......t_view.php

sunt o groaza de modele si pentru mana stanga asa ca NU ITI LUA chitara de dreptaci daca esti stangaci!

Iti va fi foarte greu sa avansezi... Ce rost are sa te chinui?

Daca chiar vrei sa faci ceva bine ia-ti chitara care ti se potriveste... Crede-ma ca eu sunt dreptaci dar am un prieten stangaci si am incercat sa cant cu chitara lui si mi se pare infernal!

Succes;)

| Skeez a răspuns (pentru Skeez):

Sunt chitarist deci
trust mewinking

| Rush a răspuns (pentru Skeez):

Toti sunteti chitaristi ma, de cate zile faci ma Skeez de 3 zile? hai sa fim seriosi...
E doar o chestie de logica, chitarele "lefty" sunt pentru stangaci si se gasesc de exemplu la guitar-shop sau muzica daca esti din Bucuresti, sau unde a zis Skeez.

| Skeez a răspuns (pentru Rush):

De 3 zile LOL
ne stim sau ce?
pentru cultura ta, care in opinia mea e cam seaca, fac chitara de la 4 ani ( acum avand 14 ani)
Asa ca scuteste-ma de comentarii de nimic la adresa mea

bafta si mersi,, wizopo2,, pentru fundita