| RobertEASY a întrebat:

Salut lume. Am 14 ani și m-am hotărât sa mă apuc de chitara. Stilul la care vreau sa ajung sa îl cant este rock/metal. Vreau sfaturi, având în vedere ca nu știu absolut nimic legat de chitara, nici măcar componentele sau corzile. Ideea este ca vreau sa învăț acasă.
1. Cu ce chitara se începe? Acustica bănuiesc.
2. Vreau recomandări de chitari *cele pentru incepatori* : site
3. Exista o serie de tutoriale din care as învață chestiile elementare? ( părțile componente, cum sa o acordezi și despre corzi )
4. As dorii sa știu dacă se poate cântă rock la acusticawinking
Aștept răspunsurile și recomandările voastre! Cel mai bun răspuns primește fundă si recunoștință mea!

2 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa incepi cu acustica. Si daca ai posibilitatea du-te la un magazin de instrumente, incearca si cumpara ceea ce te atrage cel mai mult. Daca iti cumperi online exista sansa sa primesti ceva care nu iti place cum suna sau cum se simte. Si daca vrei sa inveti acasa iti recomand site-ul asta:

http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

Tipul e foarte placut si explica bine, tot ce trebuie sa stii e engleza.

| LupuCenusiu a răspuns:

Da, se incepe pe o chitara acustica... Dar daca vrei performante ar trebui sa te duci la un profesor de chitara. Iti spun eu ca e mai complicat decat pare.
Acum, o chitara buna ar fi o chitara Ibanez... Eu am un Gibson electric dar ala costa mult, am uitat sa spun ca Gibson si Fender sunt cele mai bune firme de chitara. Dar si eu tot pe un Ibanez am inceput...
http://www.mcmusic.ro/
http://www.thomann.de/ro/index.html
Ambele site-uri sunt la fel de bune.
Da, poti canta rock la acustica, doar ca nu poti face bandurile alea de la solouri pentru ca corzile difera. La chitarile electrice sunt mai flexibile decat la cele acustice.
Recomandarea mea ar fi sa inveti sa canti la chitara cu un profesor.
Sper ca te-am ajutat!