| denn1s a întrebat:

Hey salut! Cine ma poate ajuta cu cateva sfaturi in ce priveste muzica rock. Doresc sa invat screaming si nu prea gasesc pe internet tutoriale, sfaturi etc. Ma poate ajuta cineva?
PS : Vreau sa invat Screaming in stilul Chester Bennington (Linkin Park)

3 răspunsuri:
| GoldCobra a răspuns:

Chester bennington are o voce foarte buna si neschimbata in 12 ani. este un exemplu bun chiar daca ultimul album (ats) este naspa(electronic) sper ca noul album ( 26 iunie ) va fi ceva mai hard. cat despre intrebare nu stiu ce sa-ti zic laughing

| Norvegianul a răspuns:

Chester nu face screaming. Screaming inseamna sa tipi, iar tipatul in rock / metal e cam asa http://www.youtube.com/watch?v=7b6zkM53t8g (4:26)
Nu prea exista tutoriale care te invata sa canti ca Chester fiindca el nu are o tehnica anume, el pur si simplu canta. Cel mai indicat ar fi sa iei lectii de canto, dar cum e criza si doar pe canto nu mai dadeai putinii bani pe care ii ai ar fi bine sa te uiti la tutoriale pentru incepatori, gen cum sa respiri ca sa nu te incurci in timp ce canti, cum sa faci vocalize, etc.
http://www.youtube.com/watch?v=8VnuioNLvNU

| denn1s explică (pentru Norvegianul):

Da stiu, am gresit. Nu screaming ci Heat, sau Fire. Din cate am auzit eu Chester are ca tehnica Creaky voice sau Vocal Fry.