| Aliiss a întrebat:

am o problema la mate care nu o inteleg deloc. ma poate ajuta pls cineva? daca nu vreti nu mai lasati commuri urate va rog

Determinari perechi de numere prime astfel incat suma lor sa fie un numar natural impar de forma aaa cu bara deasupra.(Numerele sunt in baza 10).

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Temele nu se fac pe TPU.
Totusi pentru ca eu sunt genial iti dau cele 3 solutii :
109+2 = 111
331+2 = 333
997+2 = 999

(pentru alyna care a raspuns, 2 e singurul numar par si prim).

2 răspunsuri:
| αℓγήα ツ a răspuns:

Paiii thinking
trebuie sa fie 2 unmere primethinking
sh rezultatu sa fie un nr impar d 3 cifre d forma aaathinking
numerele naturale impare d forma aaa sunt :111, 333, 777un unmar trebuie sa fie parthinking si celalalt imparthinking
o data ce un numar este par.nu mai este sh primstraight face
spre ex 17 [numar impar]+94[numar par]=111
17-> numar prim, impar
94->par:\
deci 111 nu e bun
la 333, 777 thinking
la 333 aceeasi problema un numar par, unu impar.straight face
la 777:idem.:\
incerk. dar nimeni nu stie so faac.straight face
cartea nare raspunsuri?blushing

| Igraaa a răspuns:

Dec vine daca a de la sfarsit = impar (1 3 5 7 9) inseamna ca si a =1 3 5 7 9 deci oiei pe cazuri. cazul 1 a=1 111 si apoi vezi din ce este compus 111... Si asa mai departe... nu garantez 100% ca este bine big grin