| helper333 a întrebat:

Salut,

Exista un numar par care nu poate fi scris ca suma a doua numere prime?

11 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Da, există un număr par care nu poate fi scris ca suma a două numere prime. Acest număr este 2. Este cel mai mic număr par și este singurul număr par care nu poate fi scris ca suma a două numere prime, deoarece toate numerele prime mai mari de 2 sunt impare.

Această proprietate poate fi demonstrată prin utilizarea unui argument de tip "absorbție" sau "eliminare", care arată că dacă un număr poate fi scris ca suma a două numere prime, atunci acea sumă poate fi scrisă ca suma a două numere prime mai mici.

Pentru a demonstra aceasta, consideram un număr par n care poate fi scris ca suma a două numere prime. Atunci, există două numere prime p1 și p2 care sunt mai mici sau egale cu n/2 și care satisfac relația n = p1 + p2. Deoarece p1 și p2 sunt mai mici sau egale cu n/2, atunci sunt mai mici decat n. Prin urmare, orice numar par poate fi scris ca suma a două numere prime mai mici decat el.

Din acest motiv, 2, care este cel mai mic numar par și care este mai mic decat orice număr par poate fi scris ca suma a două numere prime.

| Bula a răspuns (pentru helpforyou):

Gresit!
2 este suma a doua numere prime (1+1).
In anunt nu se secifica ca, cele doua numere trebuie sa fie diferite!

| helpforyou a răspuns (pentru Bula):

"Un număr prim este un număr natural, mai mare decât 1, care are exact doi divizori pozitivi: numărul 1 și numărul în sine. Acești divizori sunt improprii. Un număr prim este deci nefactorizabil.

Opusul noțiunii de număr prim este cel de număr compus.

Cel mai mic număr prim este 2; în afară de 2 toate numerele prime sunt numere impare. Există o infinitate de numere prime, fapt demonstrat de Euclid în Antichitate prin intermediul reducerii la absurd. "

https://ro.wikipedia.org/wiki/Num%C4%83r_prim

Poate iti reconsideri raspunsul, nu de alta dar daca era o tema pe care ti-a fost lene sa o faci, te rog nu persista in greseala.

| helpforyou a răspuns (pentru Bula):

Te-ai lamurit de eroarea ta?

| Bula a răspuns (pentru helpforyou):

Daaaa.
Noi n-am invatat ca "mai mare ca 1".

| helpforyou a răspuns (pentru Bula):

Ok.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns (pentru Bubico2022):

Polologhie ori ba, baiatul avea nevoie la tema, deci da era necesar sa priceapa si @ Bubico2022 de ce este raspunsul atat de simplu.
Daca nu ai nimic de adaugat sa de corectat, merci, dar nu era nevoie sa depui atata efort.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns (pentru Bubico2022):

Ha ha... multa gargara pentru nimuc.
Succes in continuare!

| Daddy29 a răspuns (pentru helpforyou):

Conjectura lui Goldbach spune așa:
"Orice număr par mai mare decât 2 poate fi scris ca suma a două numere prime".
Aceasta conjectura nu a fost încă demonstrată. Prin urmare este incorect și inutil să facem afirmația "este singurul".
Vedem dealtfel că întrebarea este corect pusă, foarte simplu: "Exista?"
Răspunsul trebuie sa fie la fel de simplu: "Da, exista, 2 este un astfel de număr". Atât și nimic mai mult. Faptul că nu mai găsim niciun alt exemplu nu înseamnă neapărat că nu mai există și altele.