| EsteraIulia1918 a întrebat:

M-am informat si eu putin despre clape, dar nu-mi dau seama: clapele senzitive sau grele nu sunt acelasi lucru? Cele senzitive se refera la clape din plastic, lemn? Si la diferenta dintre cele de la orga( neintregi, cum ar fi) si cele ca la pian? Iar touch reponse inseamna... scuze, dar sunt putin in ceata laughing Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| Cazacu_Sorina_1971 a răspuns:

O orga care are "touch response" reda intensitatea sunetelor in functie de presiunea cu care se apasa pe clape, la fel ca in cazul unui pian.
Orgile fara "touch response" sunt foarte ieftine si au o calitate a sunetului indoielnica - cel mult sunt bune pentru incepatori. Sunetul are aceeasi intensitate indiferent ca bati cu ciocanul in clape sau le atingi usor. Cand canti la doua maini se aude de parca doua persoane se calca pe picioare una pe alta happy
Am facut greseala sa dau bani pe o asemenea orga si acum nu stiu cum sa scap mai repede de ea sad

| EsteraIulia1918 explică (pentru Cazacu_Sorina_1971):

Am inteles- nu sunt atat de experimentata, dar am vazut si eu diferenta. Multumesc! happy

1 răspuns: