| chirilianunorris a întrebat:

Stie cineva cum as putea conecta un pian electronic la calculator ca sa inregistrez niste negative spre exemplu? Adica, eu chiar daca as vorbi in timp ce as canta, calculatorul sa inregistreze numai pianul si nu si sunetele de fundal... Thanks

Răspuns Câştigător
| Vlad81 a răspuns:

Salut! I-ti trebuie un cablu audio cu mufa jack mare la un capat si cu mufa jack mica la celalalt. Capatul cu jack mare il introduci in mufa pentru casti(phones)de la pian si cel mic il introduci in mufa albastra(line in) de la calculator. In caz de probleme poti incerca si mufa roz(mic-microfon). Vezi ce mufa ai la pian(poate e jack mic desi ma indoiesc). Dupa ce conectezi cablul fa niste teste, verifica nivelele de inregistrare la calculator - daca bat prea sus (ajung pe rosu) dai volumul mai incet la pian sau dai nivelul de inregistrare de pe calculator mai jos. Cand nivelele sunt ok, poti inregistra. Nu da la maxim niciodata pentru ca o sa ai distorsiuni si poti sa arzi placa audio de la calculator daca nu si altceva. Daca vrei un soft gratuit pentru inregistrare poftim aici https://www.audacityteam.org/
Funda?

| chirilianunorris explică (pentru Vlad81):

Mulțumesc mult!

| Vlad81 a răspuns (pentru chirilianunorris):

Cu placere. Multumesc pentru funda.