| Visan_Rares_Visan_Rares_1990 a întrebat:

La chitara mea acustica mi s-au ruginit aliajul de la corzi si nu știu cum să le întrețin.Îmi puteți spune ce trebuie să folosesc pentru întreținerea lor?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Eu pe esp-ul meu am niste ernie ball-uri care n-au pic de rugina dupa 1 luna. Le-am sters doar cu o carpa umeda dupa fiecare cantare (asta ca abia luasem chitara si ramasesem fara bani de corzilaughing ). Nu trebuie sa stergi corzile dupa fiecare cantare, dar macar odata pe zi. De ce zic asta? Eu intr-o zi cant acumulat vreo 5-6 ore, iau chitara cand ma trezesc 1-3 ore, apoi cand ajung acasa, la fel, iar apoi inainte sa ma culc, in general sterg chitara dupa fiecare tura, dar e ok sa o stergi si la finalul zilei.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Cauta pe google, ca nu mai ne lasa astia sa punem link aici.