| lungudragos a întrebat:

Imi face placere sa va adresez intrebari. Sunt din Iasi si as dori sa imi raspundeti la cateva intrebari daca nu va deranjeaza. Mi-as dori sa invat sa cant la chitara si sincer nu prea am bani sa o schimb. Si mi-as dori sa aflu cu ce fel de chitara ar fi mai bine sa incep, cu o chitara acustica sau una clasica? O alta intrebare ar fi cam cat ar costa o chitara clasica, dar una acustica. Va rog ajutati-ma si pe mine! Stiu ca o chitara acustica este mai greu de imblanzit pentru ca are corzi de metal... Insa este singurul fel de chitara pe care l-am atins. Imi puteti spune cateva siteuri de unde sa iau lectii dar sa am si tutoriale video? Va multumesc mult pentru raspunsuri, dau funda celui care ma ajuta sa iau decizia asta.

Răspuns Câştigător
| camisado a răspuns:

Eu iti recomand chitara acustica, pentru ca poti canta mai multe genuri(eu pe acustica am inceput), nu are griful asa lat ca la clasica si chiar daca iti va fi putin mai greu la inceput, merita. pentru inceput ai putea sa-ti pui corzi mai subtiri la chitara, ca sa-ti fie mai usor. depinde si ce gen vrei sa abordezi, daca te intrepti catre flamenco si altele de genul, atunci ar fi buna clasica, daca vrei sa canti piese din sfera rock-ului atunci acustica. pentru preturi poti intra aici http://www.magazinuldemuzica.ro, ca sa-ti faci o idee. in legatura cu lectiile, scrii pe google sau youtube guitar lessons si gasesti orice vrei. poti intra pe http://justinguitar.com, are multe lectii bune.

2 răspunsuri:
| lungudragos explică:

Mi-ai putea recomanda si o chitara anume? Nu am mai mult de 300RON
Multumesc mult

| camisado a răspuns (pentru lungudragos):

Eu am Hohner, dar cred ca a costat in jur de 500 de lei. cand iti cumperi chitara trebuie sa ai in vedere ca gatul(griful) acesteia sa nu fie stramb, corzile sa nu fie prea departate de grif si sa sune bine. daca te duci la magazin, pune-l pe cel care vinde sa-ti recomande ceva la 300 de lei si sa o testeze, ca sa vezi cum suna.