| TEOn00b a întrebat:

Ma poate lumina si pe mine cineva in legatura cu o chestie? De ce manelistii impart muzica doar in: manele, rock (iar ei cand zic rock se refera doar la partea Metal a rock-ului si se gandesci la oameni care se dau cu capul de pereti si se imbraca doar in negru si care dau din cap ca nebunii...si la ce s-or mai gandi ei) si la pop-ul tampit din zilele noastre? Ei nu pot sa deosebeasca genurile muzicale? Nu stiu ca exista si alt rock fata de Metal si subgenurile acestuia? Ca pop-ul de azi nu e cel "adevarat" si cel "bun"? De ce nu pot accepta si alte genuri muzicale(oricare ar fi ele)? De ce nu accepta cand le spui ceva despre muzica pe care ei o asculta, dar ei te jignesc in ultimul hal daca aud ca tu asculti altfel de muzica, in special daca asculti rock (stiu din propria experienta)? BTW, poate voi m-ati crede un rocker, dar nu sunt (sau cel putin nu cum ar crede manelistii XD). Ascult doar soft rock, alternative rock, classic rock si alte genuri care apartin rockului mai soft+alte genuri de muzica, in special din anii 60', 70', 80' si 90'(ultimele doua predominand)...nu prea ascult de la 2000 incoace (melodiile ce imi plac se pot numara pe degete). So, imi puteti raspunde la intrebari? Multumesc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca asta e clasica batalie intre manelisti si roackeri. Daca existau adepti atat de "fanatici" ai popului ai fi vazut certuri intre roakeri si fani pop sau manelisti si fan pop.

| TEOn00b explică (pentru suntserios):

Pai nu exista fani pop, deoarece popul nu este un gen muzical unde poti fi adept fanatic. Si oricum, nu prea am vazut rockeri care sa se ia de manelisti, doar manelisti care se iau de alte genuri muzicale, dar ma rog, manelele sunt cantate de tzagani si nu avem cum sa ne asteptam la mai mult de la ei...si da le cei ce asculta (chiar daca nu toti cei ce asculta sunt tzagani, influenta lor este mare peste cei ce accepta sa fie manipulati de niste tzagani borati). Scuzati-ma de limbajul vulgar, dar nu pot suferi tiganii...am avut mult prea multe experiente nefericite cu ei.

| suntserios a răspuns (pentru TEOn00b):

Pai asta incercam si eu sa zic rockul are o cultura, manelele din pacate la fel... ce e intre e muzica (buna sau proasta) dar fara tabere si adepti fanatici, de aia batalia se duce intre manele si rock.

Si bineinteles ca manelisti vor avea mereu un coeficient de inteligenta destul de scazut incat sa se comporte ca atare. Rockerii or fi eu cum or fi dar macar sunt mai educati (exista si destul exceptii insa)