| Bishop a întrebat:

Mi-a intrat intr-o boxa un viespe si a spart-o. Acum se aude cam prost, cand dau muzica tare, si mie nu imi place. Vreau sa imi cumpar altele noi, dar sa se auda foarte foarte tare! Acestea au 230V-50Hz, dar mi se pare putin, adica se aude tare, dar pentru mine nu e suficient. Cam cat costa niste boxe care sa se auda de 3-4-5 ori mai tare, si de la ce companie sunt big grin? Pentru computer desigur happy

5 răspunsuri:
| gossipgirl a răspuns:

Cele mai bune boxe sunt de la Pioneer si se aude super bine&tare :X
http://www.pioneer.com.ro/
BYE`

| alexdop21 a răspuns:

Cele mai tare sisteme audio sunt cele bose, dai un ban dar stai in fata! sunt destul de scumpe, dar ca si fidelitate, intensitatea sunetului si volumul acestuia nu sunt comparabile cu altceva

| trololololol a răspuns:

Ovisoo are dreptate, volţii şi herzii sunt tensiunea si frecvenţa de alimentare, nu puterea boxelor, care se măsoară în Watt. Cu Waţii trebuie să ai grijă deoarece la majoritatea sistemelor (ieftine) apare numărul de waţi PMPO, aşa că poţi găsi un sistem de 150W (PMPO) care să nu aibă mai mult de 50W RMS.
Urechea umană, iar, prin urmare şi modul de a amplifica o boxă nu e liniară. Asta însemnând că, luând dupa dB (decibeli, unitatea de măsură a zgomotului), o boxă de 5 ori mai puternică ar fi mai puternică decât o rachetă NASA la decolare.
Dacă vrei sistem, dă vreo 1000RON pe Logitech Z5500 şi nu vei regreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu winking

| cucubauuu a răspuns:

230v-50hz e alimentarea. puterea se masoara in Watt