| SexyGirlSweet1998 a întrebat:

Mie imi place foarte mult sa cant happy! Am mai auzit varianta:"Ai voce frumoasa", "Nu ai voce deloc", "Ai voce,dar trebuie sa o mai lucrezi". Si da recunosc,poate am voce dar trebuie sa mai lucrez,bineinteles happy! Mai pe scurt:Cum sa-mi lucrez vocea? happy Multumesc, dau funda sa stiti :*

Răspuns Câştigător
| AlleSiAtat a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva cu vocea ta, o poti,, lucra'' luand lectii de canto. happy Sau, de ce nu, la Palatul Copiilor? Daca ai sub 14 ani, esti primita acolo cu mare drag! big hug
Daca nu ai posibilitati, poti cauta pe youtube. Totusi, din dorinta de a te ajuta, m-am informat putin si ti-am facut un mic orar:
1. Pentru inceput, ar trebui sa faci cateva vocalize, arpegiul, game, etc.winking (asta e incalzirea)
2. Canta o piesa relativ usoara, insa inainte sa o canti, pune instrumentalul ei si scrie pe o foaie de muzica notele (eventual, daca sunt, terte, cvarte etc.)
3. Te verifici cautand pe net portativul acelei melodii.
4. O canti cat mai bine, respectand tonurile, intonatia, portativul, gamele, inaltimea.
5. Ei, cam asta e! La sfarsit, iti poti trece pe o foaie ce ai invatat nou, ce iti propui ora viitoare si la ce mai ai de lucrat. Inainte de asta, poti sa faci o mini-lectie, sa zicem. Cauti informatii, te folosesti de imagini sugestive cu portative ca sa intelegi, si incerci sa inveti.

E ca un fel de ora, dar ti-o faci tu. happy Cred ca de 2 ori pe saptamana este suficient, iar cu timpul poti face maxim 4-5 ore/ saptamana.
Daca mai ai intrebari, le astept cu drag!

| SexyGirlSweet1998 explică (pentru AlleSiAtat):

Multumesc foarte mult.O sa incerc sa vad ce pot face..Eu nu le am cu notele si chestii din astea 'teoretice' dar mi s-a zis pur si simplu prind repede ca am ureche muzicala.O sa incerc sa vad ce pot face, totusi e greu.Te pup, ti-am dat si fundita happy :*

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cantand cat mai mult! Dar daca punea-i ceva cantand de tine pe youtube sau oriunde sa auzim cum canti poate aveam alte pareri... Oricum succes!

| Iamnotme a răspuns:

Du-te la lectii de canto happy