| anonim_4396 a întrebat:

Muzica cu adevarat buna, NU ESTE AIA DANSABILA! Pareri pro, contra, argumente!

18 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

laughing Da, nu pot sa nu rad...

| Nucreeed a răspuns:

Rau e de aia carora le place doar muzica "pe care se poate dansa".

| Wøodenpints a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9saA8NgoOO8
Ascultă tu melodia asta fără să-ți miști măcar un membru.

| Duucu a răspuns:

Ai spus o prostie mai mare decăt un basketbalist de 2m.
http://www.youtube.com/watch?v=Q8Tiz6INF7I

Răspuns utilizator avertizat
| Rakanishuu a răspuns:

Nu neaparat.

| TheStory a răspuns:

Nu prea cred frate. Tu cand asculti metal nu te misti deloc, stai nemiscat pe scaun?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Ce-ai zis tu e o porcărie.

Răspuns utilizator avertizat
| DomnişoaraClannad a răspuns (pentru Hanhao):

Am zis eu că e prea zgomotoasă pentru mine? De ce nu stai in bancă ta şi laşi lucrurile aşa cum sunt? Ce vrei să demostrezi, că eşti mai tare decăt toţi ceilalţi 10.000 de romăni care o ard pe manele si Corina? Gusturile nu se discută.

Răspuns utilizator avertizat
| comsacodrut a răspuns:

Sunt total de acord.

| Andreeac33 a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista muzica care sa nu fie de calitate ci doar gusturi diferite.

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

De acord! Mai frumoasa este o melodie lenta sau una rock (ceva de calitate). Bine ca si pe astea se pot dansa dar e mai greu. Dar nah unii apreciaza doar interpretii astia comerciali cu melodii din care nu intelegi nimic/ nu au nicio logica. Plus niste videoclipuri de tot rasul.

| iRobby a răspuns:

Asa este, nu numai melodiile gen Dance, sunt bune, mai sunt si unele Mixuri de Dubstep pe care nu poti dansa, dar sunt foarte frumoase. Deci, eu sunt pro.

| MauriceCorelli a răspuns:

Instinctul meu imi spune ca iti curg bale din gura la silogismul ala, dragu' mosului!

Cate melodii poate asculta un om pe zi? Hai sa zicem ca mai si doarme, mai tufe si el ceva, mai are un locsor de munca, mai un cico si poate sa asculte muzica 8 ore pe zi. 480 de minute. Sa stabilim durata medie a unei melodii al patru minute. Asta ar insemna 120 de melodii pe zi, daca nenea e obsedat si asculta muzica in draci.

120 X 365 = 43800 melodii ascultabile/an, in cel mai fericit caz

Sa zicem ca matale ai momentan 28 de ani si asculti muzica de la 8.

20 X 43800 = 976000 melodii in 20 de ani

Deci maxim, in cel mai fericit caz, tu pot sa fi ascultat pana acum un milion de melodii diferite, desi asta e posibil doar teoretic, nu si practic. Deoarece foarte putini asculta intr-o viata chiar si 80000 de melodii diferite.

Am dat-o pe modul fad, matematic, pentru ca rationamentul tau nu sta in picioare din niciun pdv, oricum ai da-o, e doar refularea unui dispret produs direct, de EDM-ul infect dat in Romania pe orice FM si TV - si nu numai - iar indirect, de promovarea agresiva ce se face EDM-ului prin toata lumea, ca muzica asociata parangheliilor, deci hedonismului, deci procesului de "ne simtem bine". QED.

Dansabila: http://www.youtube.com/watch?v=x2gufk3K6ns
Dansabila: http://www.youtube.com/watch?v=MD3DdskaPhs

Ce ai zis tu, amice, nu este subiectiv. E gaura neagra dpdv al logicii. E cam la fel cu acel cliseu psiholgic, adevarat totusi, cum ca nu exista Rau sau Bine in stare pura.