| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, sau gusturile nimanui; cum spune si binecunoscuta zicala " gusturile nu se discuta", dar sunt curioasa de un singur lucru.
Ce exprima pentru voi ( ascultatorii ) muzica house? In afara de "pam pam pam pam pam " si cate un " love "...
Simtiti ceva cand ascultati? Pentru ca eu chiar nu imi pot da seama...(prea comercial pentru mine )
Acest tip de muzica exprima sentimente pentru voi, sau va indeamna doar la dans?

Va rog, fara injuraturi sau suparari. Vreau pareri sincere si poate o sa pice si vreo "funda" (pe care sunt sigura ca multi o vreti) pentru un raspuns onest si care sa ma lamureasca.
Multumesc si o noapte buna! >:*big grin<

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

House = manele
houseri = cocalari

muzica house este facuta pe calculator, nu necesita nici un fel de talent, doar femei care sa se despoaie si sa se rupa pe ringul de dans sau la bara, pentru a atrage cocalarii obsedati sexual.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Stiam asta si ( fara sa jignesc pe nimeni ) e una dintre parerile mele. Incerc sa descopar ce simt ascultatorii atunci cand aud acest tip de muzica. Multumesc pentru raspuns.

| Downfall a răspuns (pentru IMC90):

Mare dreptate ai. Sunt complet de acordwinking

34 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Hehe, asta mă întreb și eu, de ce mama!@#$! o venerează atâta pe Inna, pe Alexandra Stan iși pe celrelalte târfe...și „deejay"ii care apar peste noapte.
Chiar nu pot să îmi răspund la această întrebare.

| GusWaters a răspuns:

Nu ar trebui sa te limitezi la a numi căcat doar muzica house,ci, in general, toata muzica facuta dupa '95 se preteaza unei descrieri de asemenea tip.

House-ul pe care romanii il asculta,si il idolatrizeaza de parca ar fi genul zeilor, de fapt, nici nu prea este house.House-ul pur,ala din Germania si Olanda nu te sictireste cand il asculti,si nu te face sa vrei sa spanzuri DJ-ul sau pipita care canta.Ce fac astia de la noi se numeste popcorn,sau italo-dance,adevarate jeguri ale intregului gen de house/trance.

Si gresesti,gusturile se discuta, si trebuiesc corectate, in caz ca prostesc omul.Muzica a devenit superficiala,in principal pentru ca toti vor sa vanda,dar nu se mai poate face asta usor, decat daca te vinzi, ca artist.Ca sunt unii/unele care cat de cat,parca au voce, dar se indreapta spre genuri slabe, cum ar fi ce vomita radio-urile si spiritul pseudo-cocalarilor de pe la noi.Dar asta se cere in ziua de astazi.E vorba de cerere si oferta.Ca,daca s-ar cere grunge, cum se facea in America anilor '90, ar rupe grunge-ul radio-urile si posturile de muzica.E vorba si de perioada, ca inainte, prin 2000-2003 se facea muzica buna,chiar si in electro,gen Faithless sau Prodigy,dar intreaga muzica,indiferent de gen incepe sa se supericializeze din ce in ce.

Cei ce asculta house,il asculta,doar pentru ca se poate dansa,si si-au insusit o parere total retardata, ca muzica trebuie sa fie dansabila, ca sa-ti poti zgudui orice parte a corpului din ea.Chiar i-am intrebat pe multi care nu gusta rock-ul,de ce nu le place,nici cel mai incetisor,gen Queen sau The Beatles,si au zis,ca nu se poate dansa,si ca e prea veche. Oamenii astia,ai secolului nostru,in special putoii de varsta noastra, ca vad ca ai aceeasi varsta ca mine, sunt in cautare de nou.Nu vor sa aprofundeze nimic, si asta se rasfrange si asupra muzicii.Vor un sunet de ambianta, care sa le urle in boxe si prin cap 8-9 luni,care e durata de popularitate medie a unei vome house,in general,care sa fie pe trend,care odata cu ascultare, sa ii faca sa para cool si de gasca, ceea ce e total cretin.

Eu cred ca s-ar putea face si muzica house buna.Cu un anumit negativ,si cu niste versuri calumea,care sa pastreze tiparul genului-si anume hipnotice-si cu o voce buna(Parov Stelar e one-man band electronic,care folosesti voci bune,puse pe negative acceptabile, si iese ceva acceptabil), s-ar putea face ceva.De exemplu,umila mea parere este ca daca s-ar elimina cururile si tatele promovate excesiv in videoclipuri si in versuri(cum e labareala aia infricosatoare de "Moneymaker",o melodie care pe langa ca este dezastru,mai e si misogina si indeamna femeile sa fie usuratice),ar fi mai acceptabil genul.

Dar chestiile astea,bineinteles,nu vor putea fi eliminate,cel putin,nu in Romania,atat timp cat romanul-prototip,care baga o saorma la Dristor,isi ia haine originale din IDM,are Mertz pentru care mananca paine ca sa plateasca leasing-ul, merge la sala sa faca biceps si abdomen(muschi aproape inutili, apropo) sa impresioneze pipitele care viseaza la idile cu fotbalisti si aparitii pe tabloide sau la show-uri pacatoase...bla-bla,nu mai intind vorba prea mult,va cere acest gen.Ce se canta in Romania,si ce este in general in topuri internationale si nationale,este o asa-zisa muzica superficiala facuta pentru oameni de aceeasi teapa,o muzica care sa oboseasca si sa distruga celulele creierului,nu ceva care sa le ajute la dezvoltare,e o muzica usor-digerabila,pentru ca multi,pur si simplu,fie nu pot digera ceva mai "greu", fie sunt eminamente, idioti si se simt bine cand ascult asemenea rusini muzicale.

My work here is done.
http://www.youtube.com/watch?v=Gpqz3cdVPLM&feature=related

| anonim_4396 explică (pentru GusWaters):

M-am limitat la muzica house pentru ca e cea mai predominanta. Dupa cum bine stii si tu si ai mentionat in lungul ( dar si interesantul si adevaratul ) tau raspuns.

Cat despre zicala cu " gusturile nu se discuta ", m-am gandit ca trebuie aplicata ca sa nu-mi "sara nimeni in cap ( cred ca este posibil; multa din muzica la care ne referin amandoi promoveaza asa ceva, si am mai vazut situatii pe TPU ).

Totusi, stii tu un ascultator de manele/house care poate fi corectat? Poate doar sa-l legi de un scaun si sa ii pui atat de multe melodii Metallica incat sa il viseze pe James Hetfield noapta barbierindu-se...
Eu cunosc pe cineva care asculta acum ceva ani rock ( formatii clasice ca The Beatles ) si colegii si prietenii lui l-au instruit asa de bine ca acum e "in limba" dupa fundul Innei...
Lucrurile pe care mi le spui tu le stiu si eu, doar ca am fost curioasa ce simt ascultatorii de muzica house. Asa cum rockerii se exprima prin rock. Cautam niste raspunsuri, nu critica muzicala...
Totusi, iti dau cu adevarat dreptate si stiu ca exista muzica destul de buna si creativa dance, dar asta cand eu si tu aveam cam 2-3 ani.sau nici nu ne nascusem...stiu de la parinti.
Anyway, subiectul poate fi lungit, asa ca multumesc pentru raspuns si o seara buna.

| GusWaters a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot fi corectati, trebuie doar sa exploatezi punctele lor slabe, si anume tipul de melodie ce le place.Par example,eu am reusit sa aduc pe ''calea cea dreapta" pe cineva care asculta house si pop jalnic,prin cantece mai lente, in general de dragoste, gen Queen si Def Leppard.So much win! Trebuie sa afli ce le place, si asa poti sa ii corectezi.Acea persoana de care zici tu ori are un caracter slab, ori e proasta.Ambele variante stau in picioare.Desi,The Beatles sunt buni, sunt trupa overrated, daca ii asculti asta nu inseamna ca esti bine impamantat in muzica buna.Baga niste Led Zeppelin, King Crimson si Yes acolo, si isi trage radacini in muzica buna omul.

Eu cred ca ascultatorii de house se regasesc in superficialitate versurilor si in linia aia melodica(slaba comparatie) repetativa.Sau,si mai posibil,nu simt nimic,si doar danseaza,ca asa trebuie sa fie o melodie pentru ei, si sa mearga fredonata in turmele lor penale, ca sa mai discute in universul lor limitat despre cat de minunata e voma ce-o asculta.

| anonim_4396 explică (pentru GusWaters):

Am reusit si eu sa fac o persoana care asculta house, sa asculte Muse; datorita versurilor laughing dar sincer, nu vreau sa imi bat capul...
Am vorbit online cu o alta persoana care zicea ca asculta rock, dar a zis despre Metallica ca sunt satanisti ...True Rocker, huh? straight face

| Woodenpints91 a răspuns:

Manele=Şaorma cu de toate
House=Şaorma,dar fără usturoi

Cu alte cuvinte,house ascultă cocalarul care vrea să pară cool,şi să arate că ascultă şi altceva în afară de manele.
Într-adevăr,există şi muzică electronică de calitate (da,mai veche),însă cam tot ce e făcut în ziua de astăzi,e doar să mulţumească foame de mediocrităţi a majorităţii.
Iar acum,la mare căutare sunt remixurile,din cauză că lumea nu mai compune nimic,doar mixează ce a fost compus.

Eram anul trecut (când câştigase Oţelul Galaţi campionatul) pe faleză,unde a fost nuştiu ce concert.iar după concert,au băgat melodii de la queen,bon jovi...şi m-am dus şi eu. Era full de cocalari microbişti,care dansau pe We are the champions la fel ca pe manele, şi se întrebau ce caut eu, roacher pletos acolo.
Aş fi vrut să am un ak47...

| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Un ak 47 nu ar fi fost de ajuns. Ti-ar fi trebuit un tun...

| Matt24 a răspuns:

House sau dance? Dupa mine, chestiile astea sunt mai mult dance si ascult si eu din cand in cand fiindca urmatorul lucru care imi place la o melodie dupa feelingul transmis este ritmul si imi place sa ma misc pe melodia respectiva indiferent ca este ceva foarte lent de ma tarasc dintr-o parte intr-alta sau ceva electronic pe care sa topai si sa dau din maini si din ce mai apuc laughingAjung sa ma satur de sentimentele complexe transmise de alte melodii(da, ascult si rock in acelasi timp si o combinatie de alte genuri)dar vine un moment cand vreau ca totul sa fie simplu si atunci stiu ca pot dansa pe o melodie cu feelinguri subtile si nu prea impopotonate.Este adevarat ca sunt si melodii care practic nu transmit nimic in afara de un beat repetitiv si un clip de imagine.Chiar daca au un refren care se repeta de nspe mii de ori, imi place fiindca este editat bine si potrivit cu imaginile clipului(nu in toate cazurile) si asta ajuta la transmiterea sentimentului acela firav...

| anonim_4396 explică (pentru Matt24):

Stii sa te pronunti. Multumesc pentru raspuns.

| dana85 a răspuns:

Cred ca este o moda, nu cred ca exprima neaparat ceva, nu cred ca poata sa transmita niste trairi vis a vis de arta, de vibratia unor acorduri, dar tinerii sunt tentati de tot ce este atipic, nonconformist si galagios.

| anonim_4396 explică (pentru dana85):

La 16 ani asa sunt si eu. Doar ca eu o fac intr-un mod propriu. Imi place Nirvana ( se potrivesc descrierii tale, dar nu se potrivesc cu ceea ce ai vrut sa spui ). Multumesc pentru raspuns.

| dana85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca si mie imi place, chiar daca am trecut de 16 ani...arta ramane arta...happy

| anonim_4396 explică (pentru dana85):

You make my day laughing:*

| 0rlando a răspuns:

Îmi displace total muzica House din ziua de azi...prin 90 și ceva, când abia apăruse genul House la noi, mai ascultam și eu, dar atunci melodiile erau diferite. Puteai recunoaște artiștii după stil. Acum cam toți au adoptat stilul minimal și o țin așa ore întregi. Din genurile de muzică electronică, prefer Trance, dar nici un Dubstep nu refuz.

| Miyuko a răspuns:

Muzica "pam pam pam"(sau paca-paca,asa cum ii zice prietena mea) si manelele din ziua de astazi reprezinta motivul pentru care lumea a devenit asa cum este in momentul de fata.
Nu intelegi nimic din aceste genuri muzicale, daca le poti numi asa, ele sunt ca un drog ce iti distruge creierul.De aceea majoritatea lumii din ziua de azi s-a prostit in ultimul hal.
Nu se mai asculta deloc muzica buna(rock,clasica, jazz, simfonica).
Si ca sa ii raspund lui "Bughy_Bughy-Manu_1997" si sunt sigura ca si "Cookie" este de acord cu mine,muzica rock are sens, prin muzica rock iti exprimi sentimentele in stare pura. Muzica rock te poate "ridica" la un nivel superior fiintei umane, o stare pe care ascultatorii muzicii paca-paca/manele nu o pot intelege.

| anonim_4396 explică (pentru Miyuko):

You make my day too laughing >:d<

| BarBye a răspuns:

Tu ce gen de muzica asculti?

| anonim_4396 explică (pentru BarBye):

Ascult rock. Tu?

| BarBye a răspuns (pentru anonim_4396):

Ascult toate genurile de muzica.

| anonim_4396 explică (pentru BarBye):

Ma bucur pentru tine.E bine sa fii spontan.

| Bughy_Bughy-Manu_1997 a răspuns:

Nu e vorba despre Pam Pam Pam dar e basu ala si niste efecte in muzica faine, asta mi se pare misto, decat sa ascult manele

| anonim_4396 explică (pentru Bughy_Bughy-Manu_1997):

Da, scuza-ma. trebuia sa precizez si de manele laughing Voi edita intrebarea.Nu ascult manele.Stai linistit. Eu ascult rock.

| Bughy_Bughy-Manu_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite explicami si mie tu la rock ce inseamna pentru tine de exemplu dc asculti

| anonim_4396 explică (pentru Bughy_Bughy-Manu_1997):

Ascult pentru ca imi place cum suna ( in primul rand ). chitarile sunt geniale ( ex Metallica )
Pentru a face muzica rock de calitate ai nevoie de mult talent si de creativitate; nu de sani mari si botox. Cand canti rock nu conteaza cine esti si cum arati.Muzica te defineste.
Daca stai sa analizezi versurile unei melodii rock de nivel mediu sunt cu adevarat mult mai creative ca versurile unei melodii house.
Melodiile house sunt "umplute " la propriu cu acelasi lucru.
Plus ca, rockul ma face sa ma simt bine si sa ma exprim. Nu imi da o stare de nervozitate, ca muzica house...
Doar parerea mea. Sper sa nu te deranjeze. :*

| DarQueen a răspuns (pentru Bughy_Bughy-Manu_1997):

Există și alte genuri în afară de manele...nu e un motiv.

| DarQueen a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne...Câtă dreptate ai! \m/

| anonim_4396 explică (pentru DarQueen):

Poate da, poate nu. Am insa un raspuns mult mai justificativ. Multumesc. \m/

| DarQueen a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești eroina mea! Spune-le, mamă! happy

| anonim_4396 explică (pentru DarQueen):

Multumesc.\m/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wtf, si eu acum cum aleg raspuns castigator? Daca as putea sa dau mai multe... laughing

| Yuuki98 a răspuns:

In House vorbeste de muzica de strada, viata "lor" si ce-a ce au facut si ce-a ce vor face din nou si descrie omul exact cum e.E ceva ce te atrage` ceva ce te faci sa dai replay! Fiecare intelege ce vrea prin muzica! :* Nb>; d

| anonim_4396 explică (pentru Yuuki98):

M-ai inteles gresit si nu numai pe mine.
Ceea ce spui tu nu este de fapt Hip-hopul? Sincer, eu nu aud la Inna nimic despre viata grea a romanilor de pe strazi; mai ales cand da din fund si face reclame la Pepsi.
Probabil atunci are inspiratie...
Imi pare rau pentru ca nu sunt de acord si multumesc pentru raspuns. :*