| marinaMiuu a întrebat:

O chitara acustica poate fi conectata la un amplificator, fara alte ajustari?

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Sti ce inseamna "ajustari" (s-o tai, cosi, calci, indrepti...) fii si tu putin atenta la ce scrii. Nu poti conecta o chitara acustica la amplificator fara o doza care se monteaza pe corzi. Iti trebuie ceva de genul:
http://www.magazinuldemuzica.ro/Doze-pentru-chitara-acustica-_-c743.html

| ombladon a răspuns:

Si cum dracu conectezi o chitara acustica la un amplificator?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chitara acustica NU se conecteaza la amplificator. Nu are doza ca electro-acustica, drept urmare nu se poate. Cu toate acestea, exista la magazinele specializate doze externe care preiau sunetul si-l pot duce in amplificator. Nu le recomand insa, experienta cu ele nu a fost foarte pozitiva. Asa ca recomand o electro-acustica daca vrei amplificare, sau chiar o electrica.

| Rolland_Rus_1997 a răspuns:

Probabil...dar nu o sa sune prea dragut

| Cezar_Sima_1993 a răspuns:

Nu nu, trebuie să fie electroacustică...este diferență de la cer la pământ

| StanleyIonut a răspuns:

Da o chitara acustica poate fi conectata la un amplificator, fara alte ajustari.E problema ta ce vrei sa faci nu o sa sune prea bine fata de cum ar suna cu ajustari. Sper ca ti-am fost de folos.Bafta