| Duucu a întrebat:

O chitară electrică bună cu un amplificator ieftin sunt mai bune decăt o chitară electrică ieftină și un amplificator bun?
Pentru un Squier Bullet Strat ar trebui un amplificator de pănă-n ce preț?

7 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Degeaba ai un amplificator care urla de sparge gemurile daca in momentul cand pui mana pe chitara iti piere tot chefu.
Ambele sunt foarte importante,daca-ti iei un amp prost si o chitara buna,iti va face placere sa canti la ea, dar sunetul nu va fi la fel de bun, in schimb daca-ti iei un amp bun si o chitara care nu-ti place, alta problema...
Incearca sa gasesti un echilibru intre cele 2, gaseste-ti o chitara care-ti place,doze,griff, corp, tot.
Nu te grabi sa-ti iei o chitara ieftina, strange-ti bani si ia-ti exact ce-ti place, la fel si cu amp-ul

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Exista chitare foarte ieftine care se simt foarte bine in mana, de exemplu, am comparat ibanez gart60 care e vreo 800 lei cu jackson randy rhodes, nu mai stiu exact modelul, dar chitara e undeva la 1400-1600 lei, e o intrecea ibanez-ul foarte usor, gatul era prea mare, avea o forma incomoda, corzile aveau tensiunea prea mica (Chiar daca erau aceleasi pe ambele chitare). E adevarat ca squier-ul ala o sa-i cam taie pofta de cantat cateodata...

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

Chitaristi care au inceput sa cante pe o clasica te asigur ca vor alege jackson-ul ala,insa unu care a inceput sa cante pe o acustica sau pe o chitara cu un griff mai subtire vor alege ibanezul,dar asta nu este o regula.
Nu m-am referit strict la pret,daca ar fi sa aleg intre o chitara ieftina care imi face placere sa cant la ea si una scumpa dar care imi displace total,o voi alege pe cea ieftina.
Eu as alege jackson-ul tocmai pentru acel griff gros, iar forma corpului, hmm, din cate am incercat pana acum mi se pare cea mai comoda forma, asta pentru ca indiferent de model eu tin chitara in stilul chitaristilor de muzica clasica.
http://i1.ytimg.com/vi/34tzxbR1Xfc/maxresdefault.jpg asa...

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Si eu am inceput pe clasica, de fapt aveam 2 chitare la inceput.Una clasica, cu corzi de metal si una clasica obisnuita.Si pur si simplu imi displace sa cant pe chitare cu gatul gros, chiar daca am palma destul de mare. Oricum, tine cont de gusturi, esti printre primii chitaristi care i-am intalnit sa prefere un gat marelaughing.Si nu numai mare, si forma aia care pe mine ma face sa las chitara la locul ei.

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mereu am crezut ca un gat mai subtire inseamna viteza mai mare...pentru mine este invers, pana la urma este vorba doar de ce prefera omu, important este sa i se para comod

| Thunderstruck a răspuns:

Nu, amplificatorul conteaza mult mai mult decat chitara.Degeaba ai gibson les paul daca-l tragi printr-un amp de 10W pe tranzistori.Dar o chitara slabuta nu va suna foarte rau pe un amplificator bun.
Daca vrei un sunet decent cu un amplificator relativ ieftin, cu un squier bullet incearca cele pe modelling - peavey vypyr, fender mustang, line 6 spider

| Blagandrey a răspuns:

De acord cu Thunderstruck.