| DarkTheory a întrebat:

Pentru ascultatori de Rap, ascultati aici piesa asta!
http://www.youtube.com/watch?v=MRk-mVpP974

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Esti ardelean. Taie-ti din accent, ca omoara treaba.Nu mai sari dintr-o idee in alta si termina treaba.Esti prea cliseic, de cum am auzit in versuri de Romania si femei, mi-am dat seama cam ce-i pe acolo, ideile tale deja au fost exprimate de o droaie de rapperi, mult mai coerent si complex.Si vezi ce faci cu respiratia aceea, ca iti strica flow-ul.Per total, eu ii dau un 4.50.Ia-ti un producator priceput si treci la treburi mai serioase, complete.

| DarkTheory explică (pentru Decrepit):

Multumesc chiar mult pentru cea ce ai zis, recunosc, mai fac greseli, am de lucrat dar bineinteles ca orice lucru, incet incet voi invata din greseli, si ce imi place e ca ti-ai dat seama ca sunt din ardeal, interesant lucru laughing

8 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Sub-mediocru

| DarkTheory explică (pentru Woodenpints91):

Ooh, cu ce placere iti raspund, si sti de ce? Am observat ca asculti death melodic metal, heavy metal si genurile astea, si hai sa iti zic ceva, sub-mediocru sa o scrii atunci cand imi vei demonstra ca poti mai mult decat mine la capitolul versuri, poezii, ecc... eu recunosc am fost un mare iubitor de muzica heavy metal, si inca o mai ascult cu drag dar cea ce demonstrezi tu e pura ignoranta pentru ca daca ai iubi cu adevar muzica pentru cea ce este, ai respecta-o in toate sensurile, si nu te-ai inchide doar in lumea ta "metal" si cu asta am vrut doar sa te fac sa intelegi anumite lucruri, daca tot vrei sa fi cea ce esti sau ce crezi ca esti, fa-o bine. O seara placuta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DarkTheory):

De ce nu ai specificat din întrebare, că vrei să-ţi răspundă doar cei care sunt mai buni decât tine la capitolul ăsta.
Adică, chiar trebuie să fac şi eu ce faci tu ca să-ţi pot evalua munca?
Este ca şi cum ţi-ai umpara o maşină care ţi se strică după ce ai ieşit pe poarta reprezentanţei auto, iar după ce o duci înapoi să ti-o repare şi spui că nu eşti mulţumit de ea şi că cei de acolo nu se pricei la construit maşini, unul din muncitori să-ţi spună exact ce mi-ai spus tu mine "când o să construieşti tu maşini mai bine decât mine, atunci să-mi spui mie că ce fac eu nu e bun". Cam aşa a fost situaţia şi în cazul ăsta.
Şi nu, stai liniştit că nu ascult hoar rock şi metal. Ascult multe alte genuri de muzică printre care şi rap.
Nu am comparat ce faci tu cu metal-ul. Am comparat tot cu rap-ul. Şi din această comparaţie, a ieşit sub-mediocru.
Negativul este destul de enervant şi repetitiv.
Vocea nu te ajută aşa cum ar trebui. Pţi doar vorbi versurile, nu le poţi cânta. Nici microfonul nu-i cine ştie ce sculă, şi asta ţi-a redus mult din claritatea vocii, unde nici aici dicţia nu-i prea strălucită.
Versurile nu impresionează cu absolut nimic. Începi idei pe care nu le mai termini sau pui chestii doar ca să umpli strofa. Nimic concret, nicio idee exprimată cap coadă, nimic care să-ţi pună întrebări sau care să-ţi dea de gândit. În unele locuri versurile chiar n-au niciun fir logic. Şi am ascultat destul de atent.
Doar truisme şi nişte idei care nu-s nici originale şi nici nu schimbă nimic.
Iar rima este execrabilă.

Acum eşti mulţumit de părerea cu argumente pe care mi-am spus-o despre melodia asta? Vrei sa-ţi fac recenzie la tot albumul? Probabil credeai că vorbesc în necunoştinţă de cauză şi am spus sub-mediocru doar pentru că în playlist-ul meu predomină alt gen de melodii. Nu, nu fac afirmaţii fără să am şi nişte argumente solide cu care să le susţin.

Dar observ că apreciezi mai mult pupincurismele gen "Este tare piesa", cărora le mulţumeşti politicos fără să ceri şi alte explicatii, aşa cum mi-ai făcut mie, pentru că n-am avut o părere prea bună despre melodia ta.

Tu de fapt nici măcar nu ai vrut păreri. Păreri înseamnă un ansamblu de critici constructive care să te ajute să evoluezi şi să vezi ce lipsuri ai ca să le completezi. Dar când tu aştepţi doar feedback-uri pozitive aşa ca să-ţi ridice moralul pe moment, nu prea văd ce viitor strălucit sau o posibilă carieră în domeniu vei face.
Aş putea să mă leg puţin şi de gramatica ta pe care nu o stăpâneşti chiar atât de bine, dar nu mai spun nimic şi despre asta, sper să-ţi observi singur greşelile.

Nu-ţi urez nimic pentru că nu meriţi.

| DarkTheory explică (pentru Woodenpints91):

Apreciez criticile tale, multumesc si de sfaturi.

| DarkTheory explică:

Multumesc mult, apreciez ce ai zis happy

| DarkTheory explică:

Da. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul că sari de la o idee la alta nu mi se pare o problemă așa de mare, am auzit inconsistente mult mai mari, chiar la MCi consacrați. Nici accentul nu e o problemă, nu trebuie să aibă toți accent de București. Mai ales că:
http://www.youtube.com/watch?v=4LUxraVC6gQ
Flow-ul e neglijat, dar se poate lucra la el. Versurile nu-s impresionante, dar se poate lucra la ele. Dicția e defectuoasă, lucrează la ea. Ce m-a secat până la ultima picătură e negativul ăla plictisitor, repetitiv, simplist și sâcâitor. Poate o să-mi spui că nu asta contează în rap, ci versurile și mesajul, ei bine:
http://cdn.uproxx.com/wp-content/uploads/2012/09/grumpy-cat-22.jpg