| ArcAnna a întrebat:

Pentru rockeri:
Ce inseamna pentru voi rockul? pentru unii e doar muzica pentru altii un stil de viata.pentru mine este o parte din suflet

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

@Jelli,
De la Otep îmi place în mod special melodia "blood pigs" şi "Confrontation", iar de la trupa "The agonist" îmi place "Business suits and combat boots ", "And their eulogies sang me to sleep" şi "thank you, pain".
Minunat modul în care ai scris ce reprezintă pentru tine muzica rock.

12 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

Este si muzica, dar stilul muzical(ca sa evit o cacofonie) care ma reprezinta. Nu de mult(cam 2 ani), eram si eu una obisnuita caruia nu i se parea ca un taran care asculta dance si merge pe strada e atat de stupid cum mi se pare acum.
Normal ca rock-ul m-a schimbat. Am inceput sa vad lumea cu alti ochi si sa urasc cocalarii. Sunt o persoana care nu are multi prieteni, probabil pentru ca mentalitatea multor adolescenti e cu mult sub a mea(nu ma laud).
Rock-ul este de asemenea si o parte din sufletul meu, nu as putea trai o singura zi fara muzica.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Ascult rock şi metal de 6 ani,însă nu m-am considerat niciodată rockeriţă. Mi se pare un termen prea pretenţios; nu cânt în nicio trupă, nu port mereu vestimentaţie de "rocker", deci nu mă pot numi aşa. Mă relaxez ascultând rock, versurile sunt profunde, videoclipurile foarte reuşite, iar dacă te concentrezi poţi înţelege şi versurile unei melodii de la o trupă grindcore.
Eu una, de la "Otep" sau de la "The agonist" înţeleg foarte bine versurile şi mesajul melodiilor.

Baftă!

| Sἶrenἶa a răspuns:

thinking

pe mine rockul ma linijteste si ma kalmeaza.love struck cat de metal ar fi...

si imi place numele tau tongue si eu askult arcana si mortal love si.sonata nocturna etc happy

:*

| TheDarkEmpire a răspuns:

Clar un stil de viata, de cand am inceput sa ascult rock mi s-a schimbat viziunea asupra lumii, am inceput sa o vad in alte culori.Ma regasesc de multe ori in multe melodii, fie ele mai usoare, fie extrem de dure. Daca nu "te lasi purtat pe sunetele melodiilor rock, pe ritmul lor", nu ai cum sa simti ce simte un rocker. Unii caracterizeaza melodiile in multe feluri fara sa fii ascultat una macar.

| Crisis a răspuns:

Cu siguranta, niciun gen de muzica nu inseamna doar muzica [de exemplu manelele inseamna prostie pura].
Asa e si cu rockul, nu e doar un stil de muzica, un zgomot. Poate deveni si un stil de viata, atata timp cat "rockul" nu inseamna Paramore, Linkin Park, Tokio Hotel sau alte trupe comerciale.
Pentru mine rockul e ca o usa care odata deschisa [eu am deschis-o] iti poate oferi foarte multe lucruri, multe genuri si subgenuri.
E imposibil sa nu-ti placa rockul. E posibil sa nu-ti placa subgenuri de rock, dar tot nu poti sa-l urasti, n-ai cum.

| AndreiAlexandru36 a răspuns:

Da bine zis! si pentru mine tot o parte din suflet inseamna!

| ArcAnna explică:

Prima data cand am ascultat "tears for fears" am simtit forta.am spus "asta e rock". simteam forta.inseamna forta razvratire pasiune pentru viata

| ROCKERforever14 a răspuns:

Bine si eu ma relaxez cind ascult rock uneori nu mi se ridika adrenalina in singe si incep a distruge si a ma comporta ca un rocker distrugator bine eu ascult rock ca un stil de viata nu e zi fara muzica rock dar daca ascult alt gen oricare ar fi de muzica nul suport nu inteleg sensul si imi vine sa distrug sursa de unde vine muzica`nefolositoare1.,

| zenbatista a răspuns:

Seara cand ma adorm, cu rock-ul la ureche adorm tongue Rock-ul asta da muzica,Bon Jovi,Queen,Ozzy, Green Day si multe altele, rock-ul ma linisteste.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Pentru mine e un mod de exprimare big hug

| PG1X a răspuns:

Ce pot sa zic este ca rockul da viata... vietii. este un gen muzical care, pentru unii, inseamna mai mult decat muzica, mai mult decat niste versuri scrise pentru a rima.
Mie personal imi plac toate tipurile de rock, metal, dar nu ascult numai rock, cateodata mai e nevoie si de un anumit feeling pe care nu-l gasesc intotdeauna in muzica rock.
ce-as putea sa mai zic, e cel mai bun gen de muzica, dupa parerea mea, si pot sa spun ca sunt mandru ca am reusit sa 'convertesc' multe persoane, sa le arat frumusetea care se ascunde in spatele versurilor si al ritmului melodiilor rock.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ÉrotiqueConseils, altă fană Otep și The Agonist :X? Cât m-a bucurat ce am citit. Să fiu sinceră, credeam că nu există alt(ă) român(că), poate exagerez dar pur și simplu e prima dată când aud pe cineva din România să spună de Otep de exemplu. Ce melodii îți plac de la ele?
Pentru mine rockul este un copac cu foarte multe ramuri, care unii nu îl explorează de lene sau fiindcă au auzit că fructele nu sunt comestibile pentru credința lor. Unele ramuri sunt puse mai în umbră fiind mai mici și lipsite de esență. Altele strălucesc, sunt puse în centru și sunt mai mari și pline de rămurele. Cum e cel oferit de AC/DC, Metallica, Black Sabbath, Led Zeppelin etc. Atâta timp cât ai ajuns la fruct și ajunge să îți placă, să înțelegi și să dai fructele stricate la o parte, poți spune că ai gusturi bune. Și mai sunt, dar cred că ai prins ideea a ceea ce am vrut să spun.