| nununNuNuNuNUu a întrebat:

Cum comentati urmatoarea afirmatie: "Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita "?

Răspuns Câştigător
| Adda1999 a răspuns:

In functie de starea, abilitatea si comportamentul poporului si conducatorii vor fi la fel.
Afirmatia este una adevarată, deoarece in alegerea unui conducător participa tot poporul şi va fi condus de cel pe care l-a ales, deci de cel pe care il merită. Dacă judecata poporului este una gresită si aleg conducatorii după mită, grătare si pomeni electorale atunci conducătorul va fi unul ca Vanghelie.Lumea trebuie să aibă grijă pe cine alege si cu cine votează

| Gabica a răspuns (pentru Adda1999):

Sunt de acord cu tine, dar din cate stiu eu, atunci cand comentezi o afirmatie nu folosesti expresii ca:"e adevarat","e gresit","sunt de acord" etc. pentru ca nu esti tu vreun mare filozof.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

E o prostie, deseori popoarele merită conducători, cu mult mai buni.

| Vans a răspuns:

Tema la cultură civică, nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin aceasta afirmatie eu inteleg ca daca un popor este meschin, asa este si conducator pe care-l are.

| IngerG a răspuns:

La asa popor asa conducator.