| DontCloseYourEyes a întrebat:

Pro sau Contra A. C. T. A? (pentru informatii: http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special -acta/ -am ales site-ul acesta deoarece consider ca explica cel mai bine acest lucru) Credeti ca este necesar sa se inchida unele dintre site-urile cele mai accesate si sa fim controlati la fiecare click? Astept cat mai multe pareri. :D

Răspuns Câştigător
| TheDarkEmpire a răspuns:

Consider ca ACTA incalca drastic unele drepturi ale omului, printre care dreptul la exprimare si cel la informare.Cei care au elaborat legea nu s-au gandit ca fenomenul "pirateriei" nu poate fi oprit printr-o simpla lege, fie ea cat de sofisticata. Ceva o sa se gaseasca, si ce-or sa faca? O sa-i bage pe toti in inchisoare? Nu or sa mai aiba loc.Era o stire pe internet cu o persoana care pentru cateva melodii descarcate a primit o sentinta de 10 ani, iar un pedofil sau un criminal primeste doar 4/5.Practic, unele fiinte incep sa-si dea apelativul de divinitate fara sa stie ca au ajuns acolo pe voturile altor oameni.

9 răspunsuri:
| DontCloseYourEyes explică:

Pentru inceput as vrea sa va multumesc pentru parerile voastre si ca ma bucur pentru ca si voi sunteti CONTRA... Semnati petitia contra aici ( http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/? fp ) pentru ca internetul pe care il stim acum sa nu ramana doar o amintire frumoasa. :D

| CautNume a răspuns (pentru DontCloseYourEyes):

Am semnat petitia aia acum cateva zilelaughing

| DontCloseYourEyes explică (pentru CautNume):

Ii bun atuncea laughing

| SongElena a răspuns:

Contra normal.

| Paulla a răspuns:

Cine naiba ar fi pentru? Bineînţeles că sunt contra. E un rahat de lege care reduce drastic libertate pe care o avem la momentul actual.

| CautNume a răspuns:

O tampenie care nu o sa foloseasca la nimic si mai mult daca se aproba o sa distruga netul
Contra

| CautNume a răspuns:

Tu?

| DontCloseYourEyes explică (pentru CautNume):

Sincera sa fiu la o idee mai PROASTA chiar nu ma asteptam. Adica sa zicem ca as vrea sa ascult spre exemplu Metallica sau o melodie mai veche si se inchide youtube-ul si toate site-urile de genu... Unde o sa pot sa o ascult (pe kiss fm?) sau unde as putea sa o gasesc? (caci majoritatea considera muzica veche "demodata"). Plus ca ni se ia dreptul de libertate la exprimare...Si ar fi un lucru absolut stupid sa duci miliarde de oameni dupa ratii deoarece "Au downloadat o melodie sau au ascultat-o pe youtube". Eu una nu am de gand ca peste cativa ani sa le povestesc copiilor despre cum era inainte si ce a mai rams din internet. Deci, in concluzie acesta este CEA mai proasta lege care ar fi putut vreodata sa fie sugerata. CONTRA pentru totdeauna big grin

| Evanescence16 a răspuns:

Dupa parerea mea acesta este cu siguranta CEA mai proasta idee pe care am auzit-o Pana acum... Ma intreb daca peste cativa ani o sa riscam sa platim miliarde sau sa ajungem dupa gratii pentru simplul fapt ca avem un calculator pe care oricum nu o sa mai putem face multe lucruri daca acest act este semnat. Parerea mea... JOS A.C.T.A! happy