| anonim_4396 a întrebat:

Invat singura sa cant la chitara si as vrea sa incerc niste cantece. Imi puteti spune cateva (nu melodii romanesti) pentru chitara clasica?
P.S.:stiu pe se site sa gasesc tabulaturile, dar am nevoie de titlul cantecelor

Fooonditza

Răspuns Câştigător
| Raynn a răspuns:

Blind Guardian - Bard's Song nu se bazeaza pe acorduri mai deloc, dar trebuie sa te inveti un pic cu fingerstyle
Metallica - Nothing else matters la fel bazat in mare pe note dar are si parti cu acorduri barree. Asta e un strop mai dificil pentru inceput.

| anonim_4396 explică (pentru Raynn):

Nu sunt la inceput de tot. Am incercat cateva cantece, dar daca nu am chitara electrica, degeaba le incerc
Am incercat si Nothing else matters.L-am invatat ...partial.Dar am vazut mai multe versiuni cand vine vorba de acorduri thinking

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am trecut peste acordurile de baza gen C, A, E si asa mai departe si cu notiunile, doar ziceam de niste cantece mai pentru incepatori (nu melodii romanesti) care sa se axeze mai mult pe note si mai putin pe acorduri

| rmk a răspuns:

Daca vrei sa inveti chitara intra pe youtube si scrie marty schwartz-este un profesor foarte bun. eu de acolo am invatat cam tot ce stiu..cat despre cantece nu stiu ce gen de muzica iti place deci nu o sa scriu degeaba pentru ca s'ar putea sa nu iti placawinking. Succes cu cantatul.

| anonim_4396 explică (pentru rmk):

"...cat despre cantece nu stiu ce gen de muzica iti place..." faci misto de mine? Tu nu ai vazut ce username am eu?

| rmk a răspuns:

laughingchiar nu am luat seama tongue
uite aici o lista de cantece :
1.survivor-eye of the tiger
2.Red Hot Chili Peppers-Snow(sau orice alta piesa. mie imi place aia)
3.nirvana-smells like teen spirit
4.nirvana-come as you are
5.Led zeppelin-stairway to heaven
6.guns n' roses- sweet child o mine/knockin' on heaven's door/welcome to the jungle
7.green day-holiday/boulevard of broken drreams/american idiot/know your enemy tongue
flo rida-good feeling
adele-someone like you

poti sa incerci sa canti melodiile lu michael jackson.
Sper ca te-am ajutat big grin
Apropo.de pe ce site iei tabulatura si ce sti sa canti?