| SmokeWoop a întrebat:

va rog dati-mi si mie niste sfaturi, sunt incepatoare la chitara si as vrea sa invat singura acasa, vreo idee de melodii usoare pe care as putea sa incerc sa le cant la chitara

Răspuns Câştigător
| Smile_9049 a răspuns:

Depinde ce muzica asculti...Daca ai electrica recomand Seven Nation Army(The White stripes-e foarte amuzant sa o canti, simpla si nu te prea plictisesti); dar probabil ai probleme cu apasatul si mai multe, fa cat mai multe exercitii, stai zilnic cu chitara in brate... uite, poti incerca Jingle bells; Desteapta'te Romane,eu unul am inceput oarecum invatand ceva riffuri mai usoare din Metallica(asta imi place); incearca sa repeti si cateva acorduri de baza(Em,D,G, C, Am etc.). Eerm, nu stiu ce sa spun, lasa'mi mesaj cu ce iti place si voi incerca sa ma gandesc, succes :p.

4 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
De asemenea iti recomand si site-ul http://www.the-guitar.ro/, unde poti gasi sfaturi atat pentru incepatori cat si pentru avansati. Iar daca esti din Bucuresti si te decizi sa inveti sa canti la chitara cu un profesor, contactele mele le gasesti pe site.
Marius

| AndreiP98 a răspuns:

E una usoara dupa Mihai Eminescu - Glossa. E doar cu Em si D (mi minor si re major). Cauta pe youtube lectia 2 glossa.Si de la ala poti invata multe.

| Stryder_1593 a răspuns:

Ok... cauta pe youtube - acoustic guitar tutorial... sunt foarte multe si majoritatea sunt folositoare

| dieanuk a răspuns:

A