| iusty12 a întrebat:

Am cumparat chitara ibanez v50 si am primit-o varza. Adica corzile bâzâiau si cand am acordat-o s-a rupt ultima coarda. Acum i-am pus bucati de scobitori ca sa se ridice corzile sa nu se atinga de barele metalice adica tastele si a mers. Am acordat-o si se audea bine dar cand fac acord bazaie fiindca se atinge de barele metalice. De ex fac acordul MI minor si corzile pe care le tin se intersecteaza cu celelalte bare. Ce sa fac?

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

Cum naiba ma.laughing Sa le luam pe rand. Cu primitul varza, nu stiu ce sa zic, e posibil sa ti se fi parut tie ca era varza, daca e noua e foarte posibil sa zbarnaie la inceput, pana e cantata putin si se aseaza corzile pe ea. Dupa, e posibil sa se rupa corzile daca incepi s-o acordezi de la cea mai groasa la cea mai subtire. Ordinea e de la mi subtire la mi gros. Niciodata sa nu mai umblii la vreo chitara daca nu stii s-o setezi. Cum sa pui scobitori ca sa ridici corzile? Si eu am folosit sincer niste metode "neconventionale", am pus o bucata de hartie intre griff si body la un stratocaster ca sa ii schimb unghiul, dar a fost o chestie calculata, gandita, masurata de 10 ori, si apoi executata. Sta de 2 veri asa saracuta si e foarte OK. La tine, nu stiu cat te-ai gandit cu scobitorile, probabil ca ai scos-o si din garantie din moment ce ai inceput sa umblii in asemenea hal la ea. Du-o la cineva care se pricepe, sau la magazinul de unde ai luat-o. Daca nu mai e in garantie, sigur ti-o rezolva cu vreo cinji' de lei.