| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Vreau raspunsuri doar de la chitaristi : mi-am luat acum mult timp o chitara clasica ca sa invat sa cant la ea cu un prieten al tatalui meu care a facut scoala populara de arte. Ideea e ca nu'mi placea cum imi preda, ma punea sa cant cu vocea ( care imi displace profund ) si pur si simplu, ma simteam incordata sau ceva de genu, nu ma simteam bine cand imi preda si in felu in care o facea. M-am decis sa invat singura pentru ca o parte din acorduri le-am invatat singura si mi-am dat seama singura de unde vin acordurile cu bareu. Ce sfat imi dati ( stiu ca nu e usor sa inveti singura )?

Răspuns Câştigător
| Cenusareasa09 a răspuns:

Buna. Si eu cant la chitara. Daca ai talent si crezi ca poti invata singura poti sa o faci, dar o sa fiu greu, daca esti la inceput ar fi foarte bine daca ai lua cateva ore. Dar daca esti avansata cred ca te poti descurca. Dupa ce ai pus bazele poti invata si singura. Asta e parerea mea. Multa bafta.

2 răspunsuri:
| tocoal a răspuns:

Eu am inceput sa cant tot singur si am 2 ani de atunci. La inceput a fost greu dar acum e foarte usor. Ma gandesc la o melodie si o invat si asta e tot. Succes. Daca te simti in stare, totul se rezolva si trebuie sa ai multa vointa si rabare si trebuie sa fii autodidacta.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Măi, eu am învățat singur să cânt și au trecut 8 ani de atunci. La început și mie mi se părea oribilă vocea mea, plus că nu mă puteam sincroniza cu chitara deloc și o luam aiurea tare. Însă, ușor ușor mi-am dat drumu la voce și la bătaie. Cu acordurile nu am avut probleme, le-am învățat repede de pe chordfind.com. Din punctul meu de vedere, înveți cu un profesor doar dacă vrei să aprofundezi ceva (note, pentatonice, bătăi, acorduri) însă cel mai ușor și mai natural este să faci singurică. Satisfacția e mult mai mare când reușești să înțelegi și-ți dai drumul și la ureche și percepi dacă se potrivesc acordurile, se potrivesc notele, dacă vocea e corespunzătoare (să nu fie prea sus sau prea jos față de ce cânți la chitară).